Pridané:

Jedinečná prehliadka obrannej techniky v Inchebe: obrnené vozidlá, vzducholoď aj obľúbené dynamické ukážky

IDEB, ktorý sa uskutoční v dňoch 25. – 27. augusta v bratislavskej Inchebe, prináša komplexnú medzinárodnú prehliadku obrannej techniky. Veľká pozornosť bude venovaná kybernetickej bezpečnosti, ktorá je aj v súvislosti s pandémiou koronavírusu jednou z priorít Európskej únie.

 

Vojenská technika; systémy obranného priemyslu; komunikačné, monitorovacie a anténne systémy; drony; delostrelecká a tanková munícia vrátane teleskopickej munície; obrnené a robotické vozidlá; hasiace technológie; výstroj a výzbroj ozbrojených zložiek a ďalšie policajné a vojenské produkty budú súčasťou medzinárodnej prezentácie obrannej techniky IDEB. V bratislavskej Inchebe sa počas troch dní predstavia výrobcovia a predajcovia obranných technológií zo 17 krajín: z Bulharska, Česka, Dánska, Fínska, Francúzska, Južnej Kórey, Nemecka, Maďarska, Izraela, Nórska, Slovenska, Slovinska, Španielska, Švédska, Turecka, Spojených arabských emirátov a USA.

IDEB je jedinečnou platformou nielen na prezentáciu, ale aj nadväzovanie a posilňovanie obchodných kontaktov na domácej i medzinárodnej úrovni. Zástupcovia slovenského obranného priemyslu majú vďaka účasti na veľtrhu šancu zviditeľniť svoju produkciu a zintenzívniť obchodnú činnosť nielen doma, ale aj na zahraničných trhoch. Zahraničné spoločnosti majú pre zmenu jedinečnú príležitosť priblížiť svoju činnosť zástupcom rezortov obrany, ozbrojených síl a ostatných bezpečnostných zložiek na významnom trhu strednej Európy. Odbornými garantmi IDEBu sú Ministerstvo obrany SRZdruženie bezpečnostného a obranného priemyslu SR.

IDEB počas troch dní predstaví hneď niekoľko noviniek a zaujímavých exponátov.

Spoločnosť Lockheed Martin, ktorá je zároveň partnerom IDEBu, prostredníctvom simulátora a zmenšeniny modelu predstaví najnovšiu a najpokročilejšiu stíhačku F-16 Fighting Falcon. Spoločnosť Zetor Engineering Slovakia do Incheby prináša prvú a druhú generáciu obrnených taktických vozidiel 4×4 Zetor Gerlach, čím zdôrazňuje úspešné ukončenie životnostných testov a zvýšenie teplotného limitu prevádzky vozidla (v tzv. super hot prostredí). Tatra Defence Slovakia predvedie vozidlo 4×4 Patriot II a robotické vozidlo Agema; Tatra Trucks prináša terénne nákladné vozidlo Tatra Tactic 6×6. Z Českej republiky prichádza na IDEB aj spoločnosť Aero Vodochody AEROSPACE, ktorá sa v súčasnosti prezentuje najmä svojou novinkou, ľahkým prúdovým lietadlom L-39NG. Patria Group ukáže obrnené bojové vozidlo AMVXp.

Jednou z noviniek IDEBu je tiež nová verzia bezpilotnej vzducholode SILWA 2.0 od Aliter Technologies. Vzducholoď poskytuje unikátne možnosti bezhlučného a dlhodobého pozorovania a prieskumu vrátane pohybu nad husto zastavanými oblasťami, a je tak ideálnym prostriedkom pri riešení krízových udalostí civilného aj  vojenského charakteru.

IDEB svojím zameraním reaguje aj na pandémiu koronavírusu. Portfólio zastúpených spoločností obsahuje nielen systémy a technológie obranného priemyslu, ale napríklad aj vysokovýkonné germicídne žiariče, dezinfekčné systémy či dokonca mobilný dezinfekčný pásový robot s prenosom HD video signálu (Grizzly s.r.o.). Na IDEBe je prostredníctvom zúčastnených firiem zastúpené aj portfólio riešení pre kybernetickú a sieťovú bezpečnosť pre vládne agentúry i komerčných zákazníkov.

„V súčasnej dobe sa viac ako kedykoľvek predtým ukazuje dôležitosť vzájomnej podpory a spolupráce v bezpečnostnej oblasti. Pandémia je jednou z najväčších výziev, ktorej naša spoločnosť v novodobej histórii čelí, a témy ako kybernetická bezpečnosť, ochrana online priestoru a ochrana osobných údajov, ktoré v súvislosti s pandémiou vystupujú do popredia, budú rezonovať čoraz viac. Verím, že IDEB prispeje aj k zviditeľneniu a riešeniu týchto pálčivých problémov,“ uviedol Alexander Rozin ml., výkonný riaditeľ akciovej spoločnosti Incheba.

Okrem prehliadky technológií budú tradične prichystané aj dynamické ukážky, v rámci ktorých sa počas všetkých troch dní v Inchebe predstaví veliteľstvo síl pre špeciálne operácie s novou technikou ako štvorkolky či vrtuľník. Chýbať nebudú ani ukážky zásahu vojenskej polície, ktoré sú tradične obľúbenou súčasťou programu. Harmonogram dynamických ukážok bude k dispozícii na webovej stránke Incheby.

V prvý deň, 25. augusta, sa v Inchebe zároveň uskutoční Seminár o aktuálnych možnostiach zapojenia obranného priemyslu SR a iných subjektov do iniciatív EDA a NSPA. Organizátorom seminára je Ministerstvo obrany SR a Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu SR.

IDEB sa bude konať v nasledujúcich časoch:

streda 25.8.                9:00 – 18:00

štvrtok 26.8                10:00 – 18:00

piatok 27.8.                 10:00 – 16:00

Vstupné zakúpené na mieste je vo výške 20 eur (v prípade zakúpenia online je suma 15 eur). Pre návštevníkov, ktorí majú záujem výhradne o prehliadku obrannej techniky v exteriéri, je vyhradený termín na štvrtok 26.8. a piatok 27.8., vždy od 13:00. Vstupné je v tomto prípade vo výške symbolického 1 eura.

Všetky informácie o IDEBe sú zverejnené aj na webovej stránke Incheby.