Pridané:

Pripravte sa na vzrušujúcu knižnú jeseň

Medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý je najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku, neodmysliteľne dotvára kolorit jesennej Bratislavy. Čitateľom a milovníkom kníh už 27 rokov prináša novinky aj obľúbenú klasiku od desiatok vydavateľstiev doplnené pulzujúcou knižnou atmosférou. V tomto roku veľtrh obohatí prítomnosť čestného hosťa, ktorým je Maďarsko.

Najočakávanejšie knižné novinky, bestsellery aj nestarnúca klasika; limitované edície, exkluzívne tituly, ale aj skvelé zľavy; knihy všetkých žánrov pre dospelých i deti; zaujímavé diskusie, pútavé knižné prezentácie, krsty, autogramiády a stretnutia s obľúbenými autormi, medzi ktorými nebudú chýbať mená svetového formátu – knižný veľtrh Bibliotéka od 7. do 10. novembra poskytne čitateľom a milovníkom literatúry nielen bohatú ponuku titulov od viac ako 70 vydavateľstiev, ale aj pútavý sprievodný program na početných literárnych pódiách. Celkovo sa na ploche 10 000 m2 predstaví viac ako 200 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Ruska.

Veľtrh prináša zásadnú novinku – po prvýkrát vo svojej histórii bude mať čestného hosťa. Stane sa ním Maďarsko, čo pre návštevníkov bude znamenať množstvo kvalitnej literatúry a sprievodných podujatí navyše.

Knižné novinky jesene a známi spisovatelia

Mnohí vydavatelia odprezentujú svoje knižné novinky práve na Bibliotéke. Scenárista Maroš Hečko sa zúčastní na besede ku knihe Amnestie, ktorá vychádza pri príležitosti uvedenia filmovej drámy do kín. Prokurátorka Eva Mišíková a investigatívna novinárka Ľudmila Lacková zasa osobne priblížia knihu Proti zločinu. Reedíciu nadčasových fejtónov Júliusa Satinského s názvom Moji milí Slováci uvedie do života jeho dcéra Lucia Satinská. Boris Filan priblíži výber z najlepších cestopisov a „filanoviek“ ŠirokoĎaleko a Cesta okolo sveta, ktoré vyšli pri príležitosti jeho 70. narodenín. Čitateľov zaujme aj necenzurované vydanie kultovej knihy Majster a Margaréta s novým prekladom Jána Štrassera a krásnymi ilustráciami Lucie Žatkuliakovej, ktorej prvý náklad sa vypredal za dva dni. Milovníkov kníh potešia aj viaceré novinky, ktoré vychádzajú tesne pred Bibliotékou – publikácia Umenie od kolektívu zahraničných autorov, kniha Jozefa Leikerta, Ukradnutá mladosť, ktorá prináša skutočné príbehy študentov v koncentračnom tábore Sachsenhausen, či nový román Táne Keleovej Vasilkovej, Zrkadlo. O skvelú knižnú atmosféru sa postará aj množstvo ďalších osobností z (nielen) literárneho sveta – svoje knihy prídu predstaviť Ľubomír Feldek, Lucia Sasková, Zuzka Šulajová, psychológ Anton Heretik, Tatiana Brezinská, Zuzana Haasová, Mila Haugová, Mária Ferenčuhová, Michal Hvorecký, Uršuľa Kovalyk, Arpád Šoltész, Ivan Štrpka, Lujza Garajová, Robert Bryndza, Katarína Gillerová, hudobník Janko Lehotský, bývalý hokejista Boris Valábik, znalec prírody Miroslav Saniga a mnohí ďalší.

Mená svetového formátu

Jednou z najväčších hviezd tohtoročného knižného festivalu bude populárny švédsky autor Stefan Ahnhem, ktorý na Bibliotéke svojim fanúšikom predstaví svoj krimi román Motív X. Jeho beseda sa bude konať v piatok o 16:00 na pódiu Panta Rhei. Na Bibliotéku po prvý raz zavíta aj známy francúzsky autor krimi románov, Bernard Minier, aby fanúšikom priblížil svoju novinku s názvom Na kraji priepasti. Ďalší spisovateľ svetového formátu, a zároveň jeden z najvýznamnejších maďarských autorov súčasnosti György Dragomán (jeho román Biely kráľ sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov), spoločne so svojou manželkou, autorkou poézie a prózy Annou Szabó T, prídu návštevníkom porozprávať o pripravovaných knihách. Bibliotéku navštívia vďaka novinke – čestnému hosťovi veľtrhu.

Čestný hosť Bibliotéky – Maďarsko

Zaujímavé prezentácie súčasnej maďarskej prózy a poézie, filmové projekcie, diskusie o pripravovaných literárnych počinoch a stretnutia so zaujímavými osobnosťami – to všetko návštevníkom aktuálneho ročníka Bibliotéky ponúkne Maďarsko ako historicky prvý čestný hosť veľtrhu. Slovenskí čitatelia sa môžu tešiť na viac ako 20 kníh maďarských autorov, ktoré pri príležitosti čestného hosťovania na veľtrhu vychádzajú v slovenskom preklade. Diela reprezentujú rôzne žánre – poéziu, prózu, drámu i detskú literatúru, vďaka čomu si na svoje príde každý milovník dobrej literatúry. Spomedzi známych osobností na veľtrh zavítajú napríklad Gábor Zoltán – autor románu odhaľujúceho doteraz neznámu tvár fašizmu, István Kerékgyártó, ktorý je okrem iného scenáristom slovenského filmu Casino.sk, a ďalší. Diskusia s Michalom Havranom o knihe úvah Bélu Hamvasa Unicornis a iné eseje spojená s filmovou projekciou bude nepochybne intelektuálnym obohatením knižnej nedele 10.11.

Svet fantázie, komiksov a renomované literárne súťaže

Celá sobota 9.11. bude na Bibliotéke okrem iného patriť vyvrcholeniu slovenského fantastického literárneho roka FANTÁZIA FEST 2019. Od rána až do večera sa návštevníci môžu tešiť na besedy, ocenenia a literárne súťaže: Martinus Cena Fantázie, Žánrové ceny pri MCF 2019 (Cena Béla, Cena fantasy, Cena ESET) a Fantasy Award 2019. Počas Bibliotéky bude už po trinásty raz udelená aj Cena Bibliotéky za najlepšie slovenské knižné dielo (próza, poézia a tvorba pre deti a mládež) ženskej autorky vydané v predošlom roku. Fanúšikovia fantasy a komiksov sa môžu tešiť na knihu The Stan Lee Story, ktorá je jedinečným dielom o živote a tvorbe jedného z najväčších komiksových mien. Pri príležitosti 30. výročia od Nežnej revolúcie vychádza zbierka poviedok sci-fi, mestskej fantasy a alternatívnej histórie Iná nežná: Trochu iné poviedky o Novembri ’89.

Rozprávková zábava pre deti

Čítanie rozvíja predstavivosť, zlepšuje slovnú zásobu a vplýva na rozvoj osobnosti. Preto je nesmierne dôležité, aby si vzťah ku knihám budovali už aj malé deti. Na Bibliotéke dostanú množstvo príležitostí – napríklad v laboratóriu čítania, kde si počas všetkých štyroch dní od rána až do večera budú čítať, hrať sa, tancovať, kresliť, tvoriť a zabávať sa s animátormi a autormi detských knižiek. Svoje novinky na veľtrhu predstavia napríklad Daniel Hevier, Zuzana Csontosová, Diana Mašlejová, Adrián Macho, Paulína Feriancová, Ján Uličiansky a ďalší. Deti sa môžu tešiť aj na Mira Jaroša, ktorý pokrstí hneď dve detské knižky, a predstaviteľov seriálu Oteckovia, ktorí do života uvedú nový motivačný zápisník. Knižný trh obohatia aj knihy, ktoré vychádzajú priamo v termíne Bibliotéky – napríklad pokračovania úspešných detských kníh Drobci 2, Dobrodružstvá pokračujú Websterovci. Rodičia i pedagógovia môžu využiť individuálne konzultácie a poradenstvo v oblasti čitateľstva detí predškolského a mladšieho školského veku s možnosťou otestovania vnímania a spracovania textov a vizuálnych informácií prostredníctvom eye-trackera Tobii.

RTVS na Bibliotéke

Na Bibliotéke bude mať po prvý raz vlastné pódium RTVS. Na ploche 200 metrov štvorcových uvidia návštevníci veľtrhu živé rozhlasové a televízne vysielanie, známych autorov, zaujímavých hostí aj hudobné vystúpenia.

Škola hrou – vďaka Pedagogike

Súbežná výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika priblíži učebné pomôcky a prístupy, vďaka ktorým bude učenie zábavnejšie. Zaujímavosťou bude interaktívna výstava Czech Inovation Expo, ktorá pomocou virtuálnej reality, dotykových obrazoviek a ďalších moderných technológií pripomenie celosvetové známe značky a významné vynálezy slávnych Čechov.

Podujatia doplnia aj obľúbené výstavy Veda netradične a Festival vedy a techniky AMAVET 2019, ktoré organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR a občianske združenie AMAVET.

Mediálnymi partnermi knižného veľtrhu sú zoznam.sk, RTVS, školské.sk a sdeťmi.com.