Pridané:

Historicky prvým čestným hosťom knižného veľtrhu Bibliotéka bude Maďarsko

V poradí 27. ročník medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka, ktorý sa uskutoční v dňoch 7. – 10. novembra 2019 v bratislavskej Inchebe, prináša zásadnú novinku. Veľtrh bude mať vôbec po prvýkrát vo svojej histórii čestného hosťa – stane sa ním Maďarsko, čo pre návštevníkov bude znamenať množstvo kvalitnej literatúry a sprievodných podujatí navyše.

Zaujímavé prezentácie súčasnej maďarskej prózy a poézie, filmové projekcie, diskusie o pripravovaných literárnych počinoch a stretnutia so zaujímavými osobnosťami – to všetko návštevníkom aktuálneho ročníka Bibliotéky ponúkne Maďarsko ako čestný hosť veľtrhu.

Medzi osobnosťami maďarskej literatúry na Bibliotéke nebude chýbať napríklad György Dragomán, jeden z najvýznamnejších súčasných maďarských autorov, ktorého román Biely kráľ sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov. Hosťom Bibliotéky bude spoločne so svojou manželkou, autorkou poézie a prózy Annou T. Szabó. Návštevníci sa môžu tešiť aj na Gábora Zoltána – autora románu odhaľujúceho doteraz neznámu tvár fašizmu, alebo Istvána Kerékgyártóa, ktorý je okrem iného scenáristom slovenského filmu Casino.sk.

Pri príležitosti čestného hosťovania ponúkne Maďarsko slovenským čitateľom aj viac ako 20 kníh maďarských autorov, ktoré pri príležitosti čestného hosťovania na veľtrhu vychádzajú v slovenskom preklade. Diela reprezentujú rôzne žánre – poéziu, prózu, drámu i detskú literatúru, vďaka čomu si na svoje príde každý milovník dobrej literatúry.

Okrem sprievodných programov na Bibliotéke potešia záujemcov aj podujatia v širšom centre Bratislavy. Najunikátnejším z týchto programov bude koncert skupiny Rájátszás, ktorej členovia patria medzi najvýznamnejších súčasných maďarských hudobníkov a autorov.

Knižný veľtrh Bibliotéka sa uskutoční od 7. do 10. novembra. Tradične ho bude sprevádzať výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika a výstava minerálov, drahých kameňov a fosílií Minerály Bratislava. Návštevníci môžu počas Bibliotéky zavítať aj na výstavu Veda netradične a Festival vedy a techniky AMAVET 2019, ktoré organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR a občianske združenie AMAVET.