Euro Souvenir WD

Československí hrdinovia v 2. svetovej vojne

Koncept suvenírových bankoviek, ktorých dizajn pripomína skutočné eurá sa za posledné roky rozšíril takmer do celej Európy a má v radoch zberateľov, ale aj bežných turistov veľký úspech. Máme tú česť byť súčasťou tohto fenoménu a preto našu účasť na Bratislavských zberateľských dňoch v roku 2023 zahajujeme špeciálnou sériou 0 Euro Souvenir a Zero Pound bankoviek s motívmi významných československých osobností z druhej svetovej vojny.

Určite ste už videli slávnu fotografiu vojakov vztyčujúcich americkú vlajku na ostrove Iwo-Jima v Japonsku. Ale vedeli ste, že jedným z týchto vojakov bol  práve rodák zo Slovenska Michael Strank?

 

V poradí druhým suvenírom z našej produkcie bude taktiež veľmi významná osobnosť československých dejín. O hrdinoch v radách britského Kráľovského letectva ste už určite počuli, no vedeli ste, že v ňom existovali aj československé perute? Ak ste videli napr. film Tmavomodrý svět, tak určite viete čo máme na mysli. Otto Smik bol jedným z najúspešnejších československých pilotov pôsobiacich v RAF (Royal Air Force) a bolo mu posmrtne udelené aj veľmi významné ocenenie – rád Milana Rastislava Štefánika III. triedy, ktorý je zobrazený aj na nulovej bankovke.

Okrem suvenírovej bankovky si budete môcť zakúpiť taktiež aj americkú známku z roku 1945, ktorá bola symbolom víťazstva. Ale čo je najlepšie, túto známku si budete môcť zakúpiť v zberateľskom foldri spolu s „nulkou“ so špeciálnou striebornou prítlačou. Tento folder bude dostupný len v limitovanom množstve 200 kusov. Podobný limitovaný folder bude patriť aj vydaniu Otta Smika s československou zberateľskou známkou z roku 1992.

Taktiež sme si pre Vás pripravili dve špeciálne limitované série suvenírových bankoviek so zlatou prítlačou kvetu vlčieho maku, ktorý je symbolom Dňa veteránov. Vďaka hrdinom v prvej a v druhej svetovej vojne sa nám podarilo zvíťaziť a získať výsadu slobody, čo sa v poslednom období ukázalo, že nie je samozrejmosťou ani u nás v Európe. Práve tento fakt stál za zrodom myšlienky pripomenúť si hrdinské činy československých vojakov v 2. svetovej vojne.

Obe špeciálne bankovky s prítlačami si budete môcť zakúpiť priamo na našom predajnom mieste a nie – nebude to žiadna lotéria. Sériu tvorí len 100 kusov bankoviek, takže sa k nim dostanú len tí najrýchlejší.

Séria, ktorú univerzálne nazývame “World War II”, je špecifická hlavne tým, že zloženie kódu bankovky nereprezentuje krajinu, ale priamo spojeneckú armádu, ku ktorej samotný motív bankovky, udalosť alebo osobnosť prislúcha. Jednotiacim prvkom celej série je okrem vyobrazeného loga na bankovke práve označenie “WW” (odvodené od slov “world war” – svetová vojna),  ktoré môžete nájsť na všetkých vydaniach tejto série.

Sériu “Československí hrdinovia v 2. svetovej  vojne” označujeme:

  • USWW – Americká armáda (US – United States),
  • GBWW – Britská armáda (GB – Great Britain).

A aby sme dali dôraz na to, že sa jednalo o českých a slovenských jednotlivcov, ktorí pôsobili v zložkách zahraničných armád, tak sme si pre Vás pripravili taktiež limitovanú sériu s červenou metalickou prítlačou práve s logom tejto série a mapou Československa v pozadí.

Bratislavské zberateľské dni budú tento rok bohaté na rarity, ktoré si budete môcť zakúpiť výhradne na tomto podujatí. Tak nepremeškajte príležitosť a príďte navštíviť nás, ale aj ďalších vystavovateľov zo všetkých kútov Európy.

Tešíme sa na Vás!