Pridané:

Zberateľstvo – hobby aj forma investície. Bratislavské zberateľské dni sú toho dôkazom

Poštové známky, listy, pohľadnice, mince, odznaky, samolepky, rôzne figúrky, knihy, minerály, starožitnosti či umenie. Bohatý výber vzácnych a zaujímavých zberateľských exponátov a drobností nájdu návštevníci na najväčšom slovenskom zberateľskom veľtrhu, Bratislavských zberateľských dňoch, ktorý sa bude konať 3. a 4. júna v bratislavskej Inchebe. Počas dvoch dní sa tu zídu zberatelia z 15 krajín: okrem Slovenska budú mať svoje zastúpenie aj Belgicko, Česko, Estónsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Srbsko, Španielsko a Taliansko.

Exkluzívne: nulaeurová suvenírová bankovka

Ani počas aktuálneho ročníka nebude na Bratislavských zberateľských dňoch chýbať exkluzívny predaj nulaeurovej suvenírovej bankovky, ktorá v minulosti vyvolala obrovský záujem. Bankovka bude dostupná v dvoch nových motívoch. Na jednej z nich je vyobrazený významný rabín Chatam Sofer, ktorý pôsobil na území dnešnej Bratislavy v prvej polovici 19. storočia a v tomto roku si pripomíname 260. výročie jeho narodenia. Druhým zberateľským kúskom, ktorý bude k dispozícii na Bratislavských zberateľských dňoch, je eurosuvenír vzor Specimen so slovenským emisným kódom. Kým v minulosti bol náklad bankoviek 5 tisíc kusov, v tomto roku bude každý z motívov dostupný len v limitovanom množstve 3 tisíc kusov.

Vzácne poštové známky a ďalšie exponáty

Popri najrôznejších exponátoch prinášajú zberatelia z 15 krajín na Bratislavské zberateľské dni aj množstvo poštových známok, vďaka ktorým môžu záujemcovia doplniť svoje zbierky. Okrem kompletných filatelistických radov budú k dispozícii aj ukážky rarít a najvzácnejších československých a slovenských známok a poštových celistvostí zo zbierok slovenských zberateľov: napríklad najstaršia poštová pečiatka na Slovensku použitá v roku 1752 alebo chybotlač „Doplatit 50/50“ na známke Osvobozená republika.

Záujem nepochybne vyvolá aj prezentácia vzácnych medailí významného medailéra a autora komornej plastiky uznávaného doma i vo svete, majstra Polonského. Zároveň tu bude zberateľskej verejnosti predstavená aj najnovšia Polonského razená medaila.

Umenie, starožitnosti aj minerály

Zberateľský veľtrh poteší aj záujemcov o umenie a starožitnosti. V Inchebe nebudú chýbať napríklad grafické a maliarske práce slovenských a českých výtvarníkov (napr. ojedinelý súbor 13 serigrafií slovenského sochára Rudolfa Uhra či jedinečná rozsiahla zbierka japonského ex libris), ale aj knihy z oblasti výtvarného umenia, staré pohľadnice a monografie umelcov. Sekcia minerálov ponúkne nielen neopracované kusy minerálov a polodrahokamov, ale aj komponenty na výrobu bižutérie a šperkov či hotové zaujímavé kúsky.

Poradenstvo a konzultácie

Zberatelia budú môcť využiť aj bezplatné odborné poradenstvo v oblasti zberateľskej činnosti poštových známok, mincí, papierových platidiel, podielových listov a certifikátov pod záštitou Slovenskej numizmatickej spoločnosti a Zväzu slovenských filatelistov pri SAV (pobočka Bratislava).

Bratislavské zberateľské dni sa uskutočnia v nasledujúcich časoch:

piatok           3.6.    10:00 – 18:00

sobota           4.6.    10:00 – 16:00

Partnermi zberateľského veľtrhu Zoznam.sk a Burza mincí (www.burza-minci.com).

Podrobnejšie informácie vrátane noviniek, ktoré zberatelia do Incheby prinášajú, sú dostupné na https://www.incheba.sk/veltrh-a-vystavy/bratislavske-zberatelske-dni-2022/.