Pridané:

Veľtrh Coneco: úspora peňazí ruka v ruke s udržateľnosťou

Realizácie stavieb, technológie, konštrukcie, stavebné materiály a komponenty, technické zariadenie budov, ale aj vybavenie do interiéru – prierez celým odvetvím stavebníctva od stredy 22. marca do soboty 25. marca v Incheba Expo Bratislava ukáže 42. medzinárodný veľtrh stavebníctva Coneco spoločne s 31. medzinárodným veľtrhom energetickej efektívnosti Racioenergia. Počas štyroch dní sa návštevníkom predstaví takmer 200 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Nemecka, Poľska, Rakúska a Talianska.

 Kvalitne, udržateľne a moderne od základov až po strechu

Ceny energií v ostatnom období dosahovali strop a z rodinných i firemných rozpočtov ukrajovali čoraz viac prostriedkov. Práve to mnohých prinútilo hľadať riešenia, vďaka ktorým by bolo možné ušetriť. To má logicky vplyv aj na trendy v oblasti stavebníctva. Zďaleka už nejde len o zatepľovanie domov a bytov; do popredia sa dostávajú aj mnohé ďalšie riešenia a ich kombinácie. Na veľtrhoch návštevníci objavia napríklad stavebné materiály pre nízkoenergetické a pasívne domy, hybridné solárne zostavy a systémy, klimatizácie s efektívnym vykurovaním, možnosti pre elektrické podlahové vykurovanie či riešenia pre lokálne rekuperácie. Zároveň však na veľtrhoch nebudú chýbať ďalšie stavebné systémy, inovatívne technológie, dizajnové komponenty, ale aj praktické ukážky a poradenstvo, vďaka ktorým môžu návštevníci získať potrebné informácie pre ich projekt. V rámci sprievodného programu sú pripravené napríklad workshopy na tému zatepľovania, využitia recyklovaného textilu v stavebníctve či obnovy tradičných domov. Záujemcovia sa tiež dozvedia, ako stavať bez odpadu a zbytočných emisií, ako žiť zodpovedne so zmenou klímy či aké sú svetové trendy v segmente stavebníctva. Kompletný harmonogram sprievodných programov je dostupný tu.

Rozvoj kvalitnej architektúry a tvorba priaznivého prostredia

Úroveň prostredia a verejného priestoru úzko súvisí s kvalitou života. Veľtrh Coneco si preto dáva za cieľ zvyšovať kvalitu architektúry aj prostredníctvom osvety a vzdelávania. Spolok architektov Slovenska na veľtrhu predstaví práce prihlásené do viacerých súťaží – Cena Dušana Jurkoviča, Cena prof. Martina Kusého a Cena Emila Belluša. O architektonických súťažiach ako nástroji environmentálne zodpovedného navrhovania sa návštevníci budú môcť dozvedieť aj v rámci odbornej prednášky. Coneco je tradične prepojené aj s odovzdávaním ocenení prestížnej súťaže na podporu kvality realizácie stavebných diel Stavba roka.

Vzdelávanie a prax súbežne

Veľtrhy sú symbolickým otvorením stavebnej sezóny a miestom stretnutia odborníkov z radov projektantov, architektov, stavebníkov, zástupcov odborných cechov a združení a výrobcov/predajcov stavebných materiálov, komponentov a ďalších riešení pre bývanie. Súbežne s tým sú platformou pre prepájanie vzdelávania a praxe. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska organizuje prezentácie ukážok 11 významných stredných priemyselných odborných škôl na Slovensku ako aj stavebných fakúlt z Košíc a Žiliny. Počas veľtrhu si študenti zmerajú svoje sily v rámci 22. Majstrovstiev Slovenska strechárskych remesiel žiakov odborných škôl s medzinárodnou účasťou a 19. Majstrovstiev Slovenska maliarskych remesiel žiakov odborných škôl.

Financovanie bývania

Partnerom veľtrhu je Štátny fond rozvoja bývania, ktorý vo svojej expozícii priblíži možnosti financovania bytov, zariadení sociálnych služieb a obnovy bytových domov. Odborníci predstavia podrobnosti pre obstaranie bytu či rodinného domu pre fyzické osoby, obnovu bytového domu, obstaranie nájomných bytov, zariadení sociálnych služieb a ubytovacích domov. Samozrejmosťou budú informácie o výhodnej mladomanželskej pôžičke na výstavbu, kúpu či stavebnú úpravu bytu.

Ďalšími partnermi veľtrhu sú portály beevam.sk, tzb-info.sk, estav.tv; daibau.sk; biano.sk, homelook.sk, inspiri.sk, domuium.sk a magazíny SAB Stavebníctvo Architektúra Bývanie, Top Stavebné a ASB.

Veľtrhy Coneco a Racioenergia sa uskutočnia od 22. do 25. marca v Incheba Expo Bratislava. Bližšie informácie, sprievodné programy a zoznam vystavovateľov sú dostupné na webovej stránke Incheby.