Pridané:

Veľtrh Coneco prinesol komplexný prierez stavebníctvom

V Incheba Expo Bratislava sa v sobotu 25. marca skončil 42. ročník medzinárodného veľtrhu Coneco a 31. ročník medzinárodného veľtrhu energetickej efektívnosti Racioenergia. Počas štyroch dní sa návštevníkom predstavilo takmer 200 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Nemecka, Poľska, Rakúska a Talianska, ktorí odprezentovali svoje produkty a služby: realizácie stavieb, technológie, konštrukcie, stavebné materiály a komponenty, technické zariadenie budov, ale aj vybavenie do interiéru.

Veľtrhy sú tradične symbolickým otvorením stavebnej sezóny a miestom stretnutia odborníkov z radov projektantov, architektov, stavebníkov, zástupcov odborných cechov a združení a výrobcov/predajcov stavebných materiálov, komponentov a ďalších riešení pre bývanie. V tomto roku reagovali na aktuálnu situáciu vo svete a zamerané boli predovšetkým na úspory energií a udržateľnosť. Okrem produktov ako sú stavebné materiály pre nízkoenergetické a pasívne domy, hybridné solárne zostavy a systémy, klimatizácie s efektívnym vykurovaním, možnosti pre elektrické podlahové vykurovanie boli pripravené aj workshopy, praktické ukážky a poradenstvo, vďaka ktorým mohli návštevníci získať potrebné informácie pre svoj projekt.

Veľtrhy dbajú aj na rozvoj kvalitného verejného priestoru a kvality stavieb. Katedra architektúry a dizajnu STU v Bratislave predstavila najlepšie práce svojich študentov. Spolok architektov Slovenska na veľtrhu priblížil diela prihlásené do viacerých súťaží: Cena Dušana Jurkoviča, Cena prof. Martina Kusého a Cena Emila Belluša. Počas prvého dňa sa zároveň v priestoroch Incheby uskutočnilo aj odovzdávanie ocenení v prestížnej súťaži Stavba roka 2022.

Neodmysliteľnou súčasťou veľtrhu boli rovnako ukážky prác študentov stredných odborných škôl. V Inchebe sa uskutočnili 22. Majstrovstvá Slovenska strechárskych remesiel žiakov odborných škôl s medzinárodnou účasťou a 19. Majstrovstvá Slovenska maliarskych remesiel žiakov odborných škôl.

Partnerom veľtrhu bol Štátny fond rozvoja bývania, ktorý vo svojej expozícii priblížil možnosti financovania bytov, zariadení sociálnych služieb a obnovy bytových domov. Samozrejmosťou boli informácie o výhodnej mladomanželskej pôžičke na výstavbu, kúpu či stavebnú úpravu bytu.

Ďalšími partnermi veľtrhu boli portály beevam.sk, tzb-info.sk, estav.tv; daibau.sk; biano.sk, homelook.sk, inspiri.sk, domuium.sk a magazíny SAB Stavebníctvo Architektúra Bývanie, Top Stavebné a ASB.