Pridané:

Najväčší slovenský zberateľský veľtrh aj so vzácnou slovenskou bankovkou

Poštové známky, staré listy, pohľadnice, mince, odznaky, medaily, samolepky, figúrky, knihy, platne, minerály, starožitnosti, umenie a množstvo ďalších zaujímavých zberateľských artefaktov. Najväčší slovenský zberateľský veľtrh, Bratislavské zberateľské dni, do Incheby 2. a 3. júna prinesie široké portfólio drobností aj väčších kúskov pre doplnenie a rozšírenie zbierok rôznych druhov. Návštevníci si budú môcť vyberať z ponuky zberateľov zo Slovenska, Česka, Belgicka, Fínska, Francúzska, Grécka, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Slovinska, Srbska a Talianska.

Vzácna slovenská bankovka a eurosuveníry

V portfóliu zúčastnených zberateľov nebudú chýbať skutočné unikáty. Jedným z nich bude slovenská 50-korunová bankovka z roku 1940, ktorej hodnota aktuálne presahuje 40 000 eur. V súčasnosti sa vie len o pár dochovaných kúskoch z tejto emisie, čo z bankovky robí exkluzívny cieľ záujmu. Návštevníkov určite zaujme aj prierez mincí a medailí od antiky, cez stredovek, obdobie vlády Habsburgovcov až po súčasnosť. K dispozícii bude množstvo slovenských a československých euromicí a korún v proof aj bežnej kvalite. V ponuke poštových známok nájdu záujemcovia okrem iného aj známky z obdobia kráľovnej Viktórie či kompletné série známok rôznych kolónií.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorá na zberateľskom veľtrhu nemôže chýbať ani v tomto roku, je ponuka nových motívov tzv. nulaeurovej suvenírovej bankovky. Jeden z motívov je vydaný pri príležitosti 5. výročia konceptu Euro Souvenir na Slovensku – v tomto prípade sa návštevníci môžu tešiť aj na 2 limitované série po 100 ks (jedna s prítlačou 5. výročia konceptu a druhá s prítlačou Bratislavské zberateľské dni). Získať ich bude možné výhradne z lotériového automatu, ktorý bude na veľtrhu k dispozícii. Ďalším motívom bankovky je vydanie s významnou slovenskou športovou osobnosťou, Marekom Hamšíkom. Rovnako aj lotériový automat bude prešpikovaný mnohými lákavými a vyhľadávanými motívmi a niektorými novinkami.

Autogramiády a špeciálna pečiatka

Počas zberateľského veľtrhu budú mať návštevníci príležitosť získať podpis autora konceptu Euro Souvenir – Richarda Failleho, ktorý Inchebu navštívi v piatok 2.6. v popoludňajších hodinách. Na autogramiáde sa zúčastní aj Adrian Ferda, ktorý je autorom návrhu už niekoľkých vydaní nulaeurových suvenírových bankoviek vrátane tej, ktorá bude vydaná k piatemu výročiu konceptu Euro Souvenir na Slovensku. Pre záujemcov je rovnako pripravená špeciálna pečiatka vydaná pri príležitosti 19. ročníka Bratislavských zberateľských dní, ktorej odtlačok bude možné získať v stanovených časoch (bližšie info na www.incheba.sk).

„Poklady“ pre každého

Zberateľský veľtrh poteší aj návštevníkov, ktorí majú radi umenie, alebo ich zaujíma krása minerálov a šperkov. V Inchebe nebudú chýbať napríklad rôzne grafiky a obrazy, ale aj  minerály či polodrahokamy – či už neopracované, alebo v podobe komponentov na výrobu bižutérie a šperkov.

Odborné poradenstvo od profesionálov

Neoddeliteľnou súčasťou Bratislavských zberateľských dní bude odborné poradenstvo v oblasti

numizmatiky, notafílie a scripophílie (v stánku Slovenskej numizmatickej spoločnosti) a nedeštruktívne skúšanie drahých kovov (v stánku Puncového úradu SR).

Bratislavské zberateľské dni sa konajú 2. a 3. júna, v piatok od 10:00 do 18:00, v sobotu od 10:00 do 16:00.

Partnermi veľtrhu sú Zoznam.sk, Puncový úrad SR, Slovenská numizmatická spoločnosť, pobočka Bratislava, Zväz slovenských filatelistov, www.postoveznamky.sk a www.finreport.sk.