Pridané:

Najmodernejšie obranné technológie v Inchebe

Po necelom roku sa do bratislavskej Incheby vracia medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB. Kým vlani bol poznačený opatreniami súvisiacimi s pandémiou koronavírusu, v tomto roku sa koná v tieni vojenského konfliktu na Ukrajine, čo ešte viac zdôrazňuje jeho význam a poslanie.

 

Najmodernejšia obranná technika z 15 krajín sveta od utorka 10. 5. do štvrtka 12. 5. zaplní výstavno-kongresové centrum Incheba. V rámci medzinárodného veľtrhu obrannej techniky IDEB sa predstavia výrobcovia a predajcovia systémov obranného priemyslu zo Slovenska, Česka, Dánska, Fínska, Francúzska, Izraela, Južnej Kórey, Maďarska, Nemecka, Nórska, Španielska, Švédska, Turecka, Veľkej Británie a USA. Súčasťou slávnostnej otváracej ceremónie za účasti najvyšších politických predstaviteľov a zahraničných delegácií bude aj nízky prelet vojenských lietadiel nad Bratislavou, ktorý je naplánovaný na 10. 5. o 10:00.

Portfólio 100 vystavovateľov na ploche viac ako 10 000 m2 zahŕňa vojenskú techniku, systémy obranného priemyslu, komunikačné a monitorovacie systémy, zbrane a muníciu, obrnené a robotické vozidlá, systémy a služby pre logistiku, hasiace technológie, výstroj a výzbroj ozbrojených zložiek a súvisiace produkty a služby pre ozbrojené sily. IDEB je tak výnimočnou platformou nielen na komplexnú prezentáciu produktov a služieb bezpečnostného a obranného priemyslu, ale aj na hľadanie riešení v oblasti bezpečnostnej politiky,  spájanie síl a nadväzovanie a posilňovanie kontaktov na domácej i medzinárodnej úrovni.

„Aktuálne udalosti upriamili pozornosť na otázky bezpečnosti nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii. Zaistenie efektívnej obrany je diskutovanou témou a som presvedčený o tom, že IDEB môže významne prispieť k riešeniu výziev, ktoré aktuálna doba so sebou prináša,“ uviedol výkonný riaditeľ akciovej spoločnosti Incheba, Alexander Rozin ml. Dôležitosť a vysokú odbornú úroveň veľtrhu potvrdzuje aj skutočnosť, že účasť na IDEBe potvrdili zahraničné delegácie z 13 krajín, ale aj Agentúra NATO pre podporu a obstarávanie (NSPA). Odbornými garantmi sú Ministerstvo obrany SRZdruženie bezpečnostného a obranného priemyslu SR.

IDEB počas troch dní predstaví množstvo zaujímavých exponátov. Spoločnosť Rheinmetall, ktorá je počas aktuálneho ročníka profesionálnym partnerom veľtrhu, v rámci svojej expozície ukáže vojenské nákladné vozidlo HX3 8×8, bojové vozidlo pechoty LYNX KF 41, vysokomobilný viacúčelový bagrový systém HX77 8×8 Excavator, ale aj integrované elektronické systémy či zbrane a muníciu viacerých typov. Spoločnosť Zetor Engineering do Incheby prináša pancierové taktické vozidlo ATV 4×4 Zetor Gerlach a rýchle prepadové vozidlo RDV Zetor Gerlach 4×4. Lockheed Martin sa odprezentuje simulátorom stíhačky F-16 Fighting Falcon, ktorý ukáže pokročilé technológie a bojové schopnosti stíhacieho lietadla v interaktívnom prostredí. Medzi vystavovateľmi bude zastúpená aj turecká spoločnosť Baykar, ktorej vojenské drony aktuálne využíva ukrajinská armáda. Ministerstvo obrany SR okrem prezentácie práce ozbrojených zložiek prináša na veľtrh bojové prieskumné vozidlo BPsV-I, ktoré je výsledkom modernizácie pôvodne používaného vozidla BPsV Svatava. Medzi exponátmi bude aj 155 mm samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2 či vozidlo MAGNI HTH 35.12, ktoré predstavuje teleskopický manipulátor na kolesovom podvozku určený na presúvanie, nakladanie a vykladanie objemných bremien do hmotnosti až 35 ton.

Sprievodný program

Počas veľtrhu nebudú chýbať ani dynamické ukážky, ktoré sú vždy veľmi obľúbenou súčasťou sprievodného programu a dovoľujú bližšie nahliadnuť do práce ozbrojených zložiek.

Počas aktuálneho ročníka môžu návštevníci vidieť v akcii príslušníkov Ozbrojených síl SR a Vojenskej polície, ktorí okrem iného ukážu napríklad proces eliminácie protivníka a oslobodenia zadržiavanej osoby. Ukážky pre širokú verejnosť sú na programe v stredu 11. mája a vo štvrtok 12. mája so štartom o 14:00. 

V prvý deň, 10. mája, sa v Inchebe zároveň uskutoční seminár venovaný téme Európskeho obranného fondu (EDF) určený najmä pre zástupcov obranného priemyslu. Seminár je unikátnou príležitosťou pre získanie a výmenu informácií o hlavných podmienkach a princípoch využitia EDF v oblasti výskumu a vývoja v spolupráci so zahraničným priemyslom členských štátov Európskej únie. Organizátorom seminára je Sekcia modernizácie Ministerstva obrany SR.

IDEB sa bude konať v nasledujúcich časoch:

utorok 10.5.                9:00 – 18:00

streda 11.5.                10:00 – 18:00

štvrtok 12.5.               10:00 – 16:00

Vstupné zakúpené na mieste je vo výške 20 eur (v prípade kúpy online 15 eur) a umožňuje návštevníkom prehliadku celého veľtrhu vrátane interiéru. Deti a mládež do 15 rokov majú vstup do hál v bezpečnostných dôvodov zakázaný. Návštevníci, ktorí majú záujem výhradne o dynamické ukážky a prehliadku obrannej techniky v exteriéri, tak môžu urobiť v stredu 11.5. a vo štvrtok 12.5., vždy od 13:00. Vstupné je v tomto prípade vo výške symbolického 1 eura.