Pridané:

Medzinárodný veľtrh IDEB zvýraznil potrebu obrany a bezpečnosti

Medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB, ktorý sa od 10. do 12. mája konal v bratislavskej Inchebe, prispel k zintenzívneniu spolupráce v otázkach obrany a bezpečnosti a zdôraznil ich potrebu. V rámci veľtrhu sa predstavila stovka výrobcov a predajcov systémov obranného priemyslu z 15 krajín, ktorých portfólio zahŕňalo vojenskú techniku, systémy obranného priemyslu, komunikačné a monitorovacie systémy, zbrane a muníciu, obrnené a robotické vozidlá, systémy a služby pre logistiku, hasiace technológie, výstroj a výzbroj ozbrojených zložiek a súvisiace produkty a služby pre ozbrojené sily. IDEB počas troch dní navštívilo 19 416 ľudí.

Veľtrh v utorok 10. mája počas slávnostnej ceremónie otvorili predseda vlády SR Eduard Heger, minister obrany SR Jaroslav Naď, náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko a výkonný riaditeľ Incheba, a.s., Alexander Rozin ml. Prítomnosť 13 významných zahraničných delegácií vrátane Agentúry NATO pre podporu a obstarávanie NSPA, ďalších vysokých politických predstaviteľov zo Slovenska (na otvorení sa zúčastnili tiež minister vnútra SR Roman Mikulec a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský) aj zahraničia (ministerka obrany ČR Jana Černochová) len potvrdili význam a dôležitosť tohto podujatia. IDEB je aj vďaka tomu jedinečnou platformou nielen na komplexnú prezentáciu produktov a služieb bezpečnostného a obranného priemyslu, ale aj na hľadanie riešení v oblasti bezpečnostnej politiky, spájanie síl a nadväzovanie a posilňovanie kontaktov na domácej i medzinárodnej úrovni.

Záštitu nad veľtrhom prevzalo Ministerstvo obrany SR. Rezort priblížil návštevníkom činnosť ozbrojených zložiek prostredníctvom samostatnej expozície, v ktorej nechýbalo množstvo ťažkej techniky vrátane bojového prieskumného vozidla BPsV-I, samohybnej kanónovej húfnice ZUZANA 2 či vozidla MAGNI HTH 35.12. Odborným garantom bolo Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu SR a partnerom podujatia bola spoločnosť Rheinmetall, ktorá ukázala napríklad vojenské nákladné vozidlo HX3 8×8, či bojové vozidlo pechoty LYNX KF 41.

Zaujímavým spestrením veľtrhu boli dynamické ukážky 13. mechanizovaného práporu Levice a Vojenskej polície Ministerstva obrany SR. K odbornému programu prispel seminár venovaný téme Európskeho obranného fondu.

Počas IDEBu boli rovnako udelené tradičné ocenenia Prix a Grand Prix IDEB najlepším z exponátov, ktoré jednotlivé spoločnosti mohli prihlásiť do hodnotenia.