Pridané:

Knižný veľtrh Bibliotéka dokázal svoj význam

Tisícky knižných titulov všetkých žánrov, novinky aj klasika a k tomu literárny sprievodný program  – knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý sa od 10. do 13. novembra konal v Inchebe, po náročných pandemických rokoch opäť ukázal svoju opodstatnenosť a význam. Ponuku takmer 100 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Estónska, Rakúska, Rumunska a z Ukrajiny si počas 4 dní pozrelo 37 842 návštevníkov. Hlavným partnerom veľtrhu bol Rozhlas a televízia Slovenska, vďaka čomu sa záujemcovia o dianí na Bibliotéke mohli dozvedieť aj vo vysielaní na rôznych programoch a okruhoch.

Prvý ročník po zrušení protipandemických opatrení (uplynulé dva roky sa Bibliotéka nekonala buď vôbec, alebo len v komornom režime) ukázal, že význam knižného veľtrhu je nespochybniteľný. Vďaka Bibliotéke sa návštevníci mohli nielen oboznámiť s knižnou produkciou veľkých, stredných aj menších vydavateľstiev, ale zároveň mohli stráviť čas pri rozhovoroch, prezentáciách, autogramiádach a besedách so svojimi obľúbenými autormi. Literárny program, ktorý sa vďaka vystavovateľom konal až na 5 pódiách, do výstavno-kongresového centra priniesol autorov zvučných mien: Denisa Fulmeková, Miroslava Ábelová, Karol Sudor a Zuzana Mistríková, Zuzana Wienk, Hana Lasicová, Lucia Sasková, Jozef Banáš, Zdena Studenková, Anton Heretik, Dr. Krause, Miroslava Varáčková, Andrea Rimová, Ladislav Kužela, Lucia Molnár Satinská, Jaro Bekr, Marek Hudec, Lukáš Onderčanin, novinár Karol Wolf, Lucia Sasková a mnohých ďalších.

Nechýbali tiež popredné slovenské autorky a autori detskej literatúry ako Gabriela Futová, Zuzana Štelbaská, Marka Staviarska, Diana Mašlejová, Zuzana Csontosová, Peter Nagy, Katarína Kerekesová, Peter Bartoněk či Barbora Kardošová. Deti sa mohli zabaviť aj počas programu vytvorenom v spolupráci s TV JOJko.

Zo zahraničia na Bibliotéku zavítali obľúbený poľský autor krimi Tomasz Duszyński, anglický spisovateľ Matt Wesolowski, a autori z Ukrajiny: vzhľadom na situáciu vo svete Bibliotéka v tomto roku dala špeciálny priestor práve ukrajinským vydavateľstvám a spisovateľom na prezentáciu ich tvorby.

Deti aj dospelých tiež privíta aj herná zóna so spoločenskými hrami, medzi ktorými nechýbali novinky z dielne slovenských autorov.

Knižný veľtrh sa uskutočnil spolu s výstavou minerálov, drahých kameňov a fosílií Minerály Bratislava, ktorá do Incheby priniesla vzácne minerály, drahokamy, polodrahokamy a fosílie, či už v naturálnej podobe, alebo opracované do nádherných šperkov či komponentov na ich výrobu. Návštevníci sa mohli inšpirovať a vyberať si z ponuky vystavovateľov zo Slovenska, Bulharska, Česka, Indie, Maďarska, Nemecka a Poľska.