Pridané:

Bibliotéka po pandémii opäť v plnej sile

Najočakávanejšie knižné novinky aj nestarnúca klasika pre dospelých aj deti, limitované edície a exkluzívne tituly, prezentácie kníh a stretnutia s obľúbenými spisovateľmi, medzi ktorými nebudú chýbať ani zahraniční autori – knižný veľtrh Bibliotéka sa po náročných rokoch vracia do bratislavskej Incheby v rozsahu, na aký sú milovníci kníh zvyknutí z čias pred pandémiou. Od štvrtka 10. do nedele 13. novembra bude pripravená bohatá ponuka titulov od množstva vydavateľstiev a kníhkupcov zo Slovenska, Česka, Estónska, Rakúska, Rumunska a z Ukrajiny. Súbežná výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika priblíži učebné pomôcky a prístupy, vďaka ktorým bude učenie zábavnejšie.

Nové tituly a známe mená

Veľké (napr. Ikar, Slovart, Albatros, Tatran) aj menšie vydavateľstvá a kníhkupci (napr. Gorila.sk) na Bibliotéke predstavia svoje knižné novinky aj bestsellery. V rámci prezentácií na návštevníkov čakajú stretnutia s mnohými známymi autormi a osobnosťami. Denisa Fulmeková predstaví svoju knižnú novinku Úzkosť, Miroslava Ábelová porozpráva o tvorbe poetky Rupi Kaur, Karol Sudor a Zuzana Mistríková priblížia príbeh Koordinačného výboru slovenských vysokých škôl 1989/1990, ktorý sa svojou činnosťou zapísal ako hlavný aktér novembra ´89 (Hasta la vista komunista), Zuzana Kovačič Hanzelová sa porozpráva so Zuzanou Wienk o knihe Vraniak Albín (titul o odvahe pre malých aj veľkých), Hana Lasicová priblíži druhé vydanie knihy Všetko o mojom otcovi, Lucia Sasková príde odprezentovať svoj jedenásty román Utajená, Jozef Banáš pohovorí o svojom titule Karneval krýs. Prvá dáma slovenského herectva Zdena Studenková návštevníkov opäť pozve do svojej kuchyne prostredníctvom knihy Aj varenie je umenie, Zuzana Smatanová porozpráva o svojom ilustrátorskom debute – knihe Peter Nagy pre deti, Anton Heretik prichádza s knihou Dobro (približuje príbehy trinástich klientov počas psychoterapie) a neuropsychológ Dr. Krause návštevníkov prevedie dvadsiatimi štyrmi

modelovými situáciami, ktoré im pomôžu pochopiť vývin ich dieťaťa. Medzi autormi nebudú chýbať ani Andrea Rimová, Ladislav Kužela, Lucia Molnár Satinská, Jaro Bekr, Marek Hudec, Lukáš Onderčanin, novinár Karol Wolf, Lucia Sasková a mnohí ďalší.

Zahraničné hviezdy a ukrajinská literatúra

Na Bibliotéke nebudú chýbať ani zahraniční autori. Obľúbený poľský autor krimi Tomasz Duszyński priblíži svoju knihu o vraždách v pohraničí Glatz. Z Newcastlu na veľtrh zavíta anglický spisovateľ Matt Wesolowski, autor skvelých detektívnych prípadov Šesť príbehov a Hydra.

Bibliotéka v tomto roku dáva špeciálny priestor aj na prezentáciu ukrajinskej literárnej tvorby. O tom, ako vojna zmení knihy, od ich písania až po vydanie, ale aj o tom, aké ciele majú ukrajinskí autori a vydavatelia, budú rozprávať Mila Radčenko z ukrajinského vydavateľstva Chas Maistriv a jej kolegyňa z vydavateľstva Acca Olena Šapoval. O svojich fantasy sériách pre young adult čitateľov porozpráva ukrajinská autorka Natalja Ščerba.

Rozprávky a hry (nielen) pre deti

Čítanie zlepšuje slovnú zásobu, rozvíja predstavivosť a má pozitívny vplyv na učenie aj celkový vývoj dieťaťa. Svoje novinky na Bibliotéke odprezentujú popredné slovenské autorky a autori detskej literatúry ako Gabriela Futová, Zuzana Štelbaská, Marka Staviarska, Diana Mašlejová, Zuzana Csontosová a Peter Nagy. To však nie je všetko: Katarína Kerekesová predstaví knihu o pavúčej rodinke Websterovci 3, učiteľ a spisovateľ Peter Bartoněk príde porozprávať o knižke Obed v ohrození (o deťoch zo štvrtej A), Barbora Kardošová priblíži svoje dielo o fantastických kamošoch a Braňo Jobus príde porozprávať o knižke Chrontulienka.

Deti sa môžu tešiť aj na zábavný program v spolupráci s TV JOJko spolu s Mirom Jarošom.

Deti aj dospelých privíta aj herná zóna, kde si budú môcť zahrať najrôznejšie spoločenské hry. Priamo na Bibliotéke sa bude krstiť herná novinka Čoko-Battle. Autor hry, slovenský spisovateľ Július Belan, v hre nechal svoj rukopis, keď jednotlivým čokoládkam vytvoril charaktery a nezabudol pridať aj herné variácie s použitím ozajstnej čokolády.

Bibliotéku bude sprevádzať aj špeciálne vysielanie na programových okruhoch hlavného partnera Bibliotéky, RTVS. Divákov a poslucháčov čaká počas trvania veľtrhu množstvo špeciálnych relácií, rozhovorov i dokumentov. RTVS bude informovať aj o aktuálnom dianí na Bibliotéke.

________________________________________________

 

Knižný veľtrh sa bude konať spolu s výstavou minerálov, drahých kameňov a fosílií Minerály Bratislava.

Vstupenky sú dostupné na mieste, alebo v sieti partnera Predpredaj.sk. Návštevníci majú v tomto roku možnosť zakúpiť si aj permanentku za zvýhodnenú sumu (iba v pokladni výstavno-kongresového centra), vďaka ktorej si môžu knižný program naplno užiť počas všetkých štyroch dní.

Všetky sprievodné programy a informácie o vstupnom, parkovaní a otváracích hodinách, sú uvedené na ww.incheba.sk.