Zberateľstvo – koníček aj investícia

Časy, keď takmer každé školopovinné dieťa bez rozdielu pohlavia malo svoj album s poštovými známkami, sú už zrejme nenávratne preč. Zberateľstvo ako také však rozhodne nevymiera - táto činnosť je pre ľudí nielen (často celoživotný) koníček, ale aj spôsob investovania a uchovávania hodnoty. Každý, kto sa venuje zberateľstvu, si príde na svoje počas Bratislavských zberateľských dní v Inchebe 5. a 6. júna. Podujatie, na ktoré mieria zberatelia z celého sveta z oblasti filatelie, filokartie, numizmatiky, faleristiky, minerálov či drobných starožitností, aj tento rok láka svojou ponukou a sprievodným programom. Na ploche 4 500 m2 bude svoje exponáty ponúkať a vymieňať takmer 200 vystavovateľov z 18 krajín.

Medzi zberateľskými kúskami ani tento rok nebudú chýbať vzácne exponáty. Jedným z nich bude strieborná medaila Slovenskej vysokej školy technickej k prvej inštalácii jej rektora z roku 1941. Celkovo bolo vyrobených iba desať kusov, ktoré prezident udelil jednotlivým profesorom. Medailu bude možné získať v dražbe – rovnako ako ďalšie zaujímavé zberateľské kusy: takmer všetky zlaté mince SR od roku 1993-2012 emitované Národnou bankou Slovenska, kompletnú zbierku slovenských bankoviek z rokov 1993-2008, slovenské dukátové medaily a české i slovenské dukáty z rokov 2007 a 2008 a mnohé iné.

Na veľtrhu nebude chýbať exkluzívna ponuka Vatikánskych mincí. Vatikán razí vlastný typ euromincí, ktorých produkcia je však prísne limitovaná. Vďaka tomu sú mince, podobne ako vatikánske známky, vyhľadávané zberateľmi. Každá z doterajších sérií zobrazuje na minciach všetkých nominálnych hodnôt rovnaký motív - portrét úradujúceho pápeža, nápis "CITTÀ DEL VATICANO" (taliansky mesto Vatikán), 12 hviezd symbolizujúcich Európsku úniu a rok, v ktorom boli vyrazené.

Ďalšia exkluzívna zberateľská edícia obsahuje tzv. pápežské medaily. Každý set obsahuje sedem vzácnych medailí zobrazujúcich portréty rímskych pontifikov, od pápeža Petra až po súčasného pápeža Františka. Autorka medailí, Ľudmila Cvengrošová, zaujala medzinárodnú verejnosť, keď vytvorila medailu Jána Pavla II., ktorú si ako jedinú vybral do svojho osobného archívu. 

Mincovňa Kremnica prichádza s investičnými mincami „royalty. Počas tohto a nasledujúceho roka vydá emisiu tzv. royalty zlatých investičných a strieborných mincí s motívom Rituálne masky regiónov sveta. V tejto emisii bude vydaných 5 rôznych motívov, kde na reverznej strane mince je zobrazený motív masky príslušného regiónu a na averznej strane je nominál mince a štátny znak republiky Kongo s ročníkom razby.

Zaujímavosťou bude expozícia vzácnych historických zbraní. Chýbať nebudú nádherné pušky s kolieskovým zámkom vyrobené v 16.-18. storočí v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku a vo Francúzsku, ale aj kordy a rapiere vyrobené v 16. - 17. storočí.

Na Bratislavských zberateľských dňoch nemôže chýbať ani Slovenská pošta spolu s Poštovým múzeomPoštovou filatelistickou službou (POFIS). V ich expozícii bude možné zakúpiť slovenské poštové známky a filatelistické predmety. Záujemcovia si budú môcť nechať vyrobiť poštovú známku s personalizovaným kupónom. Deti poteší Detská pošta s hrami a zábavnými atrakciami a milovníci histórie si prídu na svoje v expozícii Poštového múzea.

So svojou pozoruhodnou zbierkou „Devín v zrkadle poštovej histórie“ sa na zberateľskom veľtrhu predstaví aj zberateľ Miroslav Bachratý. Ide o tematický exponát venovaný poštovej histórii Devína, ktorý je spracovaný do podoby encyklopédie ilustrovanej poštovými známkami a ďalším materiálom.

Bratislavské zberateľské dni v Inchebe sú otvorené v piatok 5.6. od 10 h do 18 h a v sobotu 6.6. od 10 h do 16 h. Vstupné na jeden deň je vo výške 3 €, dvojdňová vstupenka je k dispozícii za 4 €. Návštevníci do 15 rokov majú vstup zdarma.

Tlačová správa Bratislavské Zberateľské Dni 2015 (.pdf)

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Macková
Hovorkyňa
Incheba, a.s.
Viedenská cesta 3-7
851 01 Bratislava, Slovakia
M + 421 911 100 726
T  + 421 2 6727  3345