Zberateľské unikáty i nové známky

Poštové známky, staré mince, drobné starožitnosti, pohľadnice, telefónne karty, medaily, minerály a mnohé iné zaujímavosti – to všetko v dňoch 6. a 7. 6. ponúknu Bratislavské zberateľské dni v Inchebe. Na ploche 4200 m2 bude svoje exponáty ponúkať a vymieňať 190 vystavovateľov z 20 krajín, dokonca až z Libanonu. Na zberateľskom veľtrhu sa premiérovo predstaví aj Nemecká pošta, ktorá okrem rôznych predajných exponátov prinesie pečiatku vyrobenú špeciálne pre túto príležitosť.

Medzi zberateľskými kúskami budú aj tento rok vzácne exponáty a rarity. Jednou z nich bude najvzácnejšia československá obehová minca – päťhaliernik z roku 1924, ktorý bude možné si vydražiť. Naposledy zaň dal záujemca v Česku 500 000 českých korún; teraz bude vyvolávacia cena stanovená na 10 000 Eur. V ponuke budú aj takmer všetky vzácnejšie československé obehové mince z rokov 1918 – 1993.

Zberateľ Vojtech Jankovič na Bratislavských zberateľských dňoch vystaví pozoruhodnú zbierku s názvom „My Life as a Bicycle“. Ide o tematický exponát venovaný bicyklu, jeho histórii, vývoju, výrobe a rôznym formám jeho použitia. Okrem použitia vzácneho filatelistického materiálu (poštové známky, obálky, pečiatky a pod.), vyniká svojím tematickým spracovaním, ktoré pripomína encyklopédiu ilustrovanú známkami. Na najvýznamnejších svetových filatelistických výstavách exponát pravidelne získava zlaté medaily.

Slovenská pošta predstaví novú známku v rámci emisného radu „Liečivé rastliny“, ktorej motívom bude púpava. Návštevníci sa môžu tešiť aj na predstavenie novej známky EUROPA 2014. Tohtoročnou témou sú „Národné hudobné nástroje“, pričom na slovenskej známke sú vyobrazené trojhlasné gajdy. Prezentáciu známky spestrí vystúpenie hudobnej skupiny Vrbovské vŕby.

Bratislavské zberateľské dni obohatí zaujímavý sprievodný program. Znalci a experti Zväzu slovenských filatelistov záujemcom bezplatne ohodnotia ich zbierky známok. Počas oboch dní bude k dispozícii výroba známok s personalizovaným kupónom, na ktorý si každý bude môcť vybrať vlastnú fotografiu alebo obrázok. Detská pošta pre najmenších prichystala možnosť pozdraviť svojich kamarátov alebo známych korešpondenčným lístkom, na ktorý otlačia obrázok vlastnoručne vyrytý do pripravených linoleových doštičiek.

Veľtrh návštevníkom pripomenie aj atmosféru XXII. zimných olympijských hier v Soči. Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov pripravila ukážku národného olympijského odevu našich športovcov na olympiáde.

Bratislavské zberateľské dni sú v Inchebe otvorené v piatok 6.6. od 10:00 do 18:00 a v sobotu 7.6. od 10:00 do 16:00. Vstupné vo výške 3 Eur oprávňuje k návšteve veľtrhu počas oboch dní. Návštevníci do 15 rokov majú vstup zdarma.

Tlačová správa BZD 2014 (.pdf)

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Macková
Hovorkyňa
Incheba, a.s.
Viedenská cesta 3-7
851 01 Bratislava, Slovakia
M + 421 911 100 726
T  + 421 2 6727  3345