Novinky výstavy

Na výstave Minerály Bratislava uvidíte najkomplexnejšiu súkromnú zbierku ametystov. Ametyst je minerál, polodrahokamová odroda kremeňa tmavofialovej, fialovej až červenofialovej farby. Jeho názov pochádza zo starogréckeho slova amethustos, znamenajúceho neopitý. Názov sa viaže na starogrécku legendu o pôvode ametystu, podľa ktorej najvyšší boh Zeus rozlial kalich s vínom na biely kremeň, ktorý potom prijal farbu vína. Súkromnú zbierku tvoria kamene rôznych odtieňov, sýtostí, kryštálových tvarov, či fantómového sfarbenia z rôznych lokalít celého sveta ale aj Slovenska.

Dozviete sa množstvo informácií o diamantoch či iných drahých kameňoch. Diamanty ako najznámejší a najrozšírenejší drahý kameň spoznáte aj zo zákulisia. V prednáške bude spomenuté kde a za akých okolností vznikajú, akým spôsobom sa ťažia, kde sa nachádzajú ich najväčšie ložiská. Nezabudneme ani na ich spracovanie a ohodnocovanie, prečo sú vlastne také drahé. Na výstave „Minerály Bratislava“ nájdete aj diamanty umelo vyrábané na Slovensku. Okrem diamantov si budete môcť pozrieť a možno aj zakúpiť aj iné drahé kamene. Určite tu bude larimar, turmalíny, granáty, zafír, rubín, smaragd a možno nájdete aj niečo vzácnejšie.

Na výstave fotografií zistíte napríklad že aj ľad je minerál. Výstava Alberta Russa, ktorý je jedným z najvýznamnejších fotografom minerálov na svete vám ukáže rôzny pohľad na takú všednú vec ako je ľad. Uvidíte fantastické makrofotografie štruktúry cencúľov, ktoré voľným okom nevidno. Výstava vás zavedie aj do obrovských priestorov ľadových jaskýň na Islande. Okrem toho predstavíme a pokrstíme novú knihu „Metamorfózy ľadu“ kde pán Albert Russ roky zbieral fotografie najrôznejších typov a štruktúr ľadu.