Slováci milujú zberateľstvo a stále pociťujú nostalgiu za slovenskými bankovkami. Eurové bankovky, ktoré sú rovnaké pre všetky krajiny používajúce Euro, sú pre mnohých fádne a záujem o ich zbieranie je minimálny. Nula euro suvenírové bankovky však v Slovákoch prebudili opäť zberateľskú vášeň.

Suvenírová bankovka má síce nulovú hodnotu,  je však veľmi hodnotným zberateľským kúskom. Svedčí o tom aj nárast ceny prvej emisie s Pamätníkom SNP, ktorá sa pohybuje od 50 do 100 eur.

Širokej zberateľskej verejnosti bude tento nový zberateľský fenomén predstavený na najvýznamnejšom podujatí pre zberateľov v rámci Strednej Európy - Bratislavských zberateľských dňoch, ktoré sa konajú 1. – 2. 6. 2018 v bratislavskej Inchebe.

Ústredným motívom bankovky je Bratislavský hrad, ktorý je dominantou nie len Bratislavy, kde sa Bratislavské zberateľské dni konajú, ale aj celého Slovenska. Bankovka je vyrobená v náklade 5000 ks a návštevníci veľtrhu si ju budú môcť zakúpiť prostredníctvom dvoch špeciálnych bankomatov za cenu 2,- €. Vzhľadom na miesto predaja a v snahe pokryť čo najširší okruh záujemcov, bude predaj imitovaný po 1 kuse.

nunofi bzd 2018

Prezentácia tohto nového zberateľského fenoménu sa stáva súčasťou takmer každého významného zberateľského veľtrhu. Na World Money Fair v Berlíne bol umiestnený automat prostredníctvom ktorého si mohli návštevníci zakúpiť euro souvenir s vyobrazením Brandenburskej brány, ďalším je zberateľský veľtrh VERONAFIL vo Verone a tiež aj na veľtrhu Sběratel v Prahe sa pripravuje predstavenie a spustenie predaja úplne prvej 0 euro souvenir bankovky Českej republiky.

Po skončení predaja prvej várky sa neplánuje pokračovať vo vydávaní ďalších kusov. Vydanie prvého nákladu tak zabezpečilo Bratislave a Bratislavskému hradu pozíciu na prvých miestach v rámci sériových čísel, kde jej prislúcha séria AB, čo značí, že je v poradí druhou vydanou bankovkou na Slovensku, aj keď do predaja sa dostáva ako tretia. Prvou bankovkou s označením AA bol Pamätník SNP v Banskej Bystrici a treťou v poradí (ale druhou v predaji) bol Hrad Červený Kameň so sériou AC. Ďalej pokračujú Košice so sériou AD, atď.

Koncept 0 euro souvenir vznikol v roku 2015 vo Francúzsku, odkiaľ sa rýchlo rozšíril aj do ostatných krajín Európy. Jeho najväčším lákadlom je to, že nie len že vyzerá ako práva bankovka, on aj pravý je. Euro souvenir je vyrobený zo 100% bavlneného papiera používaného na výrobu obehových bankoviek a obsahuje množstvo ochranných prvkov, ktoré sú používané na euro bankovkách. Patria sem UV ochranné prvky, hologram, vodoznak, sútlačová značka, ochranný pásik, mikrotext, dotyková plocha pre nevidiacich. Navyše je každý euro souvenir číslovaný ako obehové bankovky, takže ani jeden kus nie je rovnaký. Keďže sa nejedná o bankovky určené do obehu, sú špeciálne upravené proti použitiu v platobnom styku a neprijme ich žiadny automat, ani počítačka bankoviek.

Návštevníci Bratislavských zberateľských dní okrem toho, že budú môcť získať túto unikátnu zberateľskú novinku, určite využijú čas aj na doplnenie si svojich zbierok z ostatného množstva materiálu, ktorý prinesú ďalší vystavovatelia.

Vystavovateľ: NUNOFI