V Bratislave sa stretnú zberatelia z celého sveta

Tisíce zaujímavých a vzácnych zberateľských exemplárov z oblasti filatelie, filokartie, numizmatiky, faleristiky, minerálov a drobných starožitností ponúkne medzinárodný zberateľský veľtrh, ktorý sa uskutoční 3. a 4. júna v Inchebe. Bratislavské zberateľské dni, najväčší zberateľský veľtrh na Slovensku, sú dôkazom, že zberateľstvo je aj v dnešnej dobe veľmi aktuálne. Na výstavisku sa stretne takmer 180 vystavovateľov zo 17 krajín – dokonca až z ďalekej Indie – čo je zárukou bohatej a zaujímavej ponuky.

Medzi zberateľskými kúskami ani tento rok nebudú chýbať hodnotné a jedinečné kúsky. Jedným z nich bude mimoriadne vzácna keltská minca, tzv. hexadrachma Lattu. Zaujímavosťou je, že hoci ide o mincu bratislavského typu, nájdená bola v Nemecku. Súčasne ide o jedinú známu mincu tohto druhu na svete. Jej odhadovaná hodnota je niekoľko desaťtisíc eur.

Exkluzívnou záležitosťou je aj strieborná medaila k 275. výročiu korunovácie Márie Terézie. Medaila váži až jeden kilogram a jej autorom je známy slovenský umelec Patrik Kovačovský, ktorý ju navrhol pre Národnú Pokladnicu. Medaila je emitovaná v obmedzenom počte – len 100 kusov pre celý svet.

Mincovňa Kremnica pre zmenu predstaví mince a zberateľské karty s tematikou Majstrovstiev Európy vo futbale 2016 za účasti slovenských futbalových legiend Jozefa Čapkoviča, Jána Čapkoviča a Jána Švehlíka.

Na veľtrhu už tradične nebude chýbať Slovenská pošta s Poštovým múzeom a Detskou poštou. Zberateľom ponúknu slovenské poštové známky a filatelistické predmety a slávnostnú inauguráciu emisie poštovej známky Filatelia s personalizovaným kupónom vydaným pri príležitosti 90 rokov rozhlasového a 60 rokov televízneho vysielania na Slovensku. Navyše, počas oboch dní bude v stánku Slovenskej pošty príležitostná poštová pečiatka venovaná zberateľskému veľtrhu. Deti sa môžu tešiť na krst detskej knihy o poštovom holubovi Tajná správa s účasťou autorov, a na ďalšie zábavné a oddychové aktivity – známkové pexeso či možnosť odfotografovať sa ako súčasť veľkej poštovej známky.

Zberateľský veľtrh vyniká aj svojou odbornosťou. Napríklad, Slovenská numizmatická spoločnosť bude poskytovať odborné poradenstvo v oblasti zberateľskej činnosti mincí, papierových platidiel, medailérstva, vyznamenaní a rádov, numizmatickej literatúry a zberateľských pomôcok. Cenné artefakty poskytne aj aukcia numizmatického materiálu. Záujemcovia si okrem iného budú môcť vydražiť medailu, ktorú Československá akadémia vied udelila ako prvému - za zásluhy o spojenie vedy s praxou - Gustávovi Husákovi. Návštevníci, ktorí sa zaujímajú o mince, si budú môcť jednu sami vyraziť – konkrétne repliku poltury Františka II. Rákociho.

Zberateľské dni obohatí aj široká sekcia minerálov. Neopracované kamene, komponenty na výrobu šperkov, ale aj hotové šperky určite zaujmú nielen zberateľov, ale aj návštevníkov, ktorí si chcú zaobstarať hodnotný a zaujímavý darček. Každý, kto sa chce ponoriť do tajov drahých kameňov, môže navštíviť prednášky o asteroidoch, príbehoch slávnych drahokamov či o diamantoch ako ich nepoznáme.

Bratislavské zberateľské dni v Inchebe sú otvorené v piatok 3.6. od 10:00 do 18:00 a v sobotu 4.6. od 10:00 do 16:00 h. Vstupné na jeden deň je vo výške 4 €, dvojdňová vstupenka je k dispozícii za 5 €. Deti a mládež do 15 rokov majú vstup zdarma.

Tlačová správa Bratislavské zberateľské dni 2016 (.pdf)

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Macková
Hovorkyňa
M + 421 911 100 726
T  + 421 2 6727  3345