Tlačová správa

Začítajte sa do Bibliotéky

Jeseň mení bratislavské výstavisko na jednu veľkú čitáreň. Do Incheby prichádza najväčší knižný veľtrh Bibliotéka. Počas štyroch dní sa môžu návštevníci začítať do tisícok knižných titulov všetkých žánrov, objaviť novinky, bestsellery i pripravované knižné tituly, stretnúť známych autorov na krstoch kníh, autogramiádach a besedách, ako aj zabaviť sa na jednom z literárnych pódií. Podujatie sa tradične uskutoční súbežne s 23. výstavou vzdelávania a didaktickej techniky PEDAGOGIKA, približujúcou nielen klasické učebné pomôcky, ale aj pútavé formy vzdelávania – hračky, hlavolamy, hovoriace knihy a zábavné programy pre deti. Na ploche 10 000 m2 sa celkovo predstaví 200 vystavovateľov z Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Ruska a Slovenska. Veľtrh tento rok sprevádza aj niekoľko podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky – celoštátne finále súťaže vedecko-technických bádateľských projektov Festival vedy a techniky AMAVET a interaktívna výstava Veda netradične.

Vďaka žánrovej rozmanitosti si na 26. medzinárodnom knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, sci-fi, ženských románov, detektívok, poviedok, detských kníh, cudzojazyčnej literatúry i poézie. Na šiestich pódiách sú prichystané stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania, besedy, rozprávky, či tvorivé dielne pre deti. Lákadlom pre návštevníkov sú aj výrazné zľavy; vystavovatelia budú ponúkať knihy už od jedného eura.

Novinky aktuálnej knižnej sezóny

Na Bibliotéke nebudú chýbať najočakávanejšie literárne počiny slovenských autorov, ktoré majú ambíciu zaradiť sa medzi hity sezóny. Jozef Banáš predstaví svoju novinku, komplexný román o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, Prebijem sa! Po svojich úspešných prvotinách pre silnejšie povahy predstavia aktuálne novinky Sviňa a Mama milovala Gabčíka redaktori Arpád Soltész a Veronika Homolová Tóthová. Majster strachu Jozef Karika odprezentuje novú nebezpečnú knihu Priepasť; a tešiť sa môžeme aj na vzácnu zahraničnú návštevu, Heather Morris, ktorá priblíži bestseller Tetovač z Auschwitzu – román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii. So známou rozhlasovou moderátorkou Oli Džupinkovou objavíme tradičné recepty rusínskej kuchyne, napísané v troch jazykoch a v dizajne inšpirovanom ľudovými výšivkami.

Knižné novinky doplnia aj unikáty luxusnej knižnice; zo série Vznešená renesancia sa môžu návštevníci kochať titulmi Všestranný Raffael, Dokonalý Michelangelo a Nekonečný Leonardo; pripravená bude aj nová Luxusná Rodinná Biblia s ružencom, a taktiež aj jej zmenšené vydanie.

Fantastická Bibliotéka

Do sveta fantázie, mystérie a sci-fi vás, samozrejme, okrem ponuky množstva titulov, prenesie FantáziaFEST 2018. Program v sobotu otvorí fantastický stand-up s Martinom Hatalom, držiteľom Ceny Fantázie 2012 a autorom románu Whiskey, krv a striebro, s vystúpením v štýle Silných rečí. Nebudú chýbať krsty knižných noviniek; psychologického thrilleru Dom 490 od Marka E. Pocha, známeho predovšetkým v kruhoch literárnej fantastiky, či 400-stranovej knihy Fantázia 2018, najlepších poviedok šestnásteho ročníka podujatia Fantázia 2018 od organizátorov literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie. A keďže slovenská fantastika smeruje aj do televízie, filmové spracovanie svojich literárnych diel predstavia Jozef Karika a Juraj Červenák.

Bibliotéka aj pre najmenších

Odborníci sa zhodujú v tom, že ku knihám by sme mali viesť deti od útleho veku. Príbehy rozvíjajú ich predstavivosť a fantáziu, rozširujú slovnú zásobu a majú veľký vplyv na budovanie kreativity. Bibliotéka kladie práve na túto oblasť mimoriadny dôraz a každoročne pripravuje pre deti a ich rodičov špeciálny program. Na detských pódiách sa deti budú môcť hrať s animátormi, kresliť, spievať, tancovať a stretnúť sa s autormi detských kníh, ktorí budú priamo na veľtrhu čítať. Známi moderátori televíznej zábavno-súťažnej relácie pre deti Mimo a Mona predstavia vo štvrtok svoju knižnú novinku Daj si Čas, ktorá vznikla v spolupráci s RTVS. V nedeľu sa zase najmenší čitatelia dočkajú Vianoc s novinkou Mimi a Líza - Záhada vianočného svetla, o ktorej prídu porozprávať Katarína Kerekesová, Katarína Moláková a Boris Šima. Rodičia sa za ten čas môžu edukovať, ako vybrať knihu pre dieťa alebo ako im správne čítať. Množstvo detských autorov doplní napríklad aj autor obľúbenej malej veľryby Gerdy, Adrián Macho, ktorý si pre návštevníkov pripravil výtvarný workshop.

Okrem toho sa mamičky, ako aj všetci fanúšikovia obľúbeného televízneho seriálu, môžu v sobotu tešiť na krst úplne novej knihy Oteckovia spojeného s autogramiádou hlavných predstaviteľov. Na spoločnom pódiu sa predstavia najznámejší slovenskí oteckovia Vlado Kobielsky, Filip Tůma, Braňo Deák a Marek Fašiang.

Ocenenia pre tých najlepších

V rámci Bibliotéky budú v sobotu 10. novembra vyhlásené výsledky 16. ročníka najprestížnejšej poviedkovej súťaže v žánri sci-fi/fantasy/horor Martinus Cena Fantázie 2018. Počas slávnostného otvorenia Bibliotéky vo štvrtok 8. novembra (od 10.00 v Expo Clube) bude odovzdaná honorovaná Cena Bibliotéky ženskej autorke, ktorú od roku 2007 udeľuje Incheba spolu s Literárnym informačným centrom. S ocenenou autorkou sa publikum bude môcť následne stretnúť na besede o 12.00 na pódiu ZVKS a LIC.

Knižný veľtrh Bibliotéka spolu s výstavou Minerály Bratislava je otvorený od 8. do 11. novembra. Vo štvrtok a piatok ich sprevádza celoštátne finále súťaže vedecko-technických bádateľských projektov Festival vedy a techniky AMAVET a interaktívna výstava Veda netradične.  

Tlačová správa BIBLIOTÉKA 2018 (.doc)

Pre viac informácií kontaktujte:

Ing. Antónia Mištaľová PR manažér/hovorkyňa
Incheba, a. s. • Viedenská cesta 3-7 • 851 01  Bratislava
M: +421 911 100 797 • T: +421 2 6727 3345 • E: amistalova@incheba.sk • www.incheba.sk