Tlačová správa

Unikátna prehliadka vojenskej techniky v Bratislave

Obrnené transportéry, stíhacie lietadlá, vzducholoď, húfnice, pancierové nákladné automobily, široká ponuka zbraní i najmodernejšie komunikačné prostriedky, či výstroj pre elitné vojenské a záchranné zložky; medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB ponúkne jedinečné defilé vojenskej techniky na zemi aj vo vzduchu. Siedmy ročník bude hostiť medzinárodné zastúpenie vystavovateľov a odborných návštevníkov. Na ploche 25 000 m2 sa predstaví  170 vystavovateľov z 18 krajín (Brazília, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Izrael, Kazachstan, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Turecko, USA, Veľká Británia a Slovenská republika). Veľtrh je nielen ideálnou platformou pre transparentnú prezentáciu obrannej techniky v strednej Európe, ale aj priestorom pre vzájomnú diskusiu, výmenu skúseností a hľadanie efektívnych riešení v oblasti obrany, bezpečnosti a zahraničnej politiky. Aktuálny ročník sa bude orientovať na modernizáciu OS SR v segmente obrnených vozidiel a leteckej techniky.

Jedinečné defilé vojenskej techniky

Veľtrh IDEB, ktorý sa koná pod záštitou Ministerstva obrany SR, v stredu o 10.35 slávnostne otvorí prelet lietadiel (dopravné Alenia C-27J Spartan, stíhacie MiG-29 alebo cvičné L-39 podľa aktuálnych poveternostných podmienok) a zoskok príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia Žilina z lietadla L-410. Popri prehliadke zložiek OS SR na návštevníkov čaká jedna z najkomplexnejších prezentácií obrannej techniky v strednej Európe. Okrem tradičného odmínovacieho komplexu Božena na veľtrhu nájdu aj novinku OS SR delostrelecký systém riadenia paľby DELSYS, určený pre podriadené jednotky na úrovniach batérie, oddielu a brigády v spolupráci s prideleným prieskumom a meteorologickou službou. Vystavené samohybné húfnice Zuzana 2, Zuzana 2000 a EVA doplní ponuka obrnených vozidiel od spoločností MSM Group, PSM, Patria, VOP CZ, Otokar, Renault, Kerametal, BAE, FNSS, SVOS, KMW, AMZ Kutno i slovenská premiéra od firmy Zetor Engineering Slovakia – taktické obrnené vozidlo 4x4 Gerlach. Zaujímavé budú aj nové technológie v ponuke vojenských kuchýň, komunikačných kontajnerov a vzducholoď SILWA - SILENT WATCHER poskytujúca komplexné "smart" riešenie bezhlučného vzdušného monitorovania, dlhodobého sledovania, pozorovania a prieskumu. Medzi exponátmi nebude chýbať model lietadla Saab JAS 39 Gripen v reálnej veľkosti s možnosťou vyskúšať si pozíciu pilota, ako aj vrtuľník OS SR Black Hawk UH-60. Partnerom veľtrhu je Lockheed Martin, ktorý svojou účasťou upriami pozornosť na stíhacie lietadlo F-16 Block 70/72 V.

Okrem techniky nadzvukového letectva a pozemných transportérov bude mať na veľtrhu svoje miesto aj vybavenie pre Ozbrojené sily SR - náboje, protitankové strely, terče, padáky, komunikačné systémy a technika pre lietadlá, obuv, oblečenie a výstroj pre záchranné zložky – vojakov, hasičov, policajtov, ručné zbrane, drony i bezpečnostné zábrany na ochranu civilných objektov. Prezentované novinky sú ponukou nielen pre ozbrojené sily, ale aj bezpečnostné zložky na ochranu civilného obyvateľstva. Najlepšie exponáty prihlásené do súťaže ocení odborná porota titulom Grand Prix IDEB 2018.

Dynamické ukážky aj hackerská šou

Každý deň dostanú priestor dynamické ukážky rôznych zložiek Ozbrojených síl SR - rozmiestnenie jednotky nepriateľa, rozvinutie vlastných jednotiek pod delostreleckou paľbou, dobytie postavenia, odsun ranených, obsadenie budovy, zaistenie osôb či odmínovanie. Diváci uvidia aj vystúpenie vojenskej hudby alebo show program Čestnej stráže OS SR.

V rámci sprievodného programu sa uskutočnia dve medzinárodne konferencie – vedecká, venovaná vojenským a špeciálnym technológiám ICMT´ - 2018 a kybernetická, zameraná na oblasť kybernetickej bezpečnosti a budovania nových spôsobilostí v prostredí ozbrojených síl a bezpečnostných zložiek.  Cieľom konferencie Kybernetická bezpečnosť – Výzvy je prezentácia  a výmena informácií o aktuálnych technologických a technických riešeniach, nových trendoch a možnostiach spolupráce v oblasti vedy a výskumu medzi akademickou obcou, súkromným a verejným sektorom. Súčasťou konferencie bude úvodná live show hackera Tobiasa Schrödela o bezpečnostných hrozbách.

Veľtrhu IDEB sa už tradične zúčastnia aj viaceré zahraničné delegácie z Českej republiky, Francúzska, Grécka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Spojených Arabských Emirátov i Turecka.

Otváracie hodiny veľtrhu pre odbornú verejnosť:

Streda 16. 5.      9.00 – 18.00

Štvrtok 17. 5.     10.00 – 18.00

Piatok 18.5.        10.00 – 16.00

Pre širokú verejnosť, ktorá má záujem o prehliadku exponátov umiestnených v exteriéri, bude veľtrh prístupný v piatok po 13.00 za symbolické jedno eurové vstupné. Deti a mládež do 15 rokov majú vstup do výstavných hál zakázaný.  

Tlačová správa IDEB 2018 (na stiahnutie)

Pre viac informácií kontaktujte:

Ing. Antónia Mištaľová
PR manažér / hovorkyňa

Incheba a.s.
Viedenská cesta 3-7
851 01  Bratislava
M: +421 911 100 797
T: +421 2 6727 2142
E: amistalova@incheba.sk