História spoločnosti

Výstavná tradícia bola v Bratislave obnovená v roku 1967 počas 1. ročníka Výstavy chemických výrobkov „Incheba“, čím sa nadviazalo na Bratislavské trhy, ktoré sa konali v 18. a 19. storočí (v období od roku 1921 do roku 1942 sa zmenili na Dunajské veľtrhy). Výsledky v zahraničnom obchode a kontakty, ktoré sa získavali na výstavách chemických výrobkov spôsobili, že sa výstavnému podujatiu začala venovať zvýšená pozornosť. Názov sa zmenil na MEDZINÁRODNÝ CHEMICKÝ VEĽTRH INCHEBA a z anglickej skratky označenia výstavy vznikol názov spoločnosti INternational CHEmical BratislavA.

V roku 1970 bol založený podnik zahraničného obchodu PZO INCHEBA, ktorého predmetom činnosti bolo organizovanie výstav a veľtrhov (INTERCAMPING, FLORA, POLYMARKET) a propagačných služieb. V roku 1989 bola založená spoločnosť Incheba Bratislava, a.s. Úspešne sa rozvíjala, rástol počet veľtržných a výstavných podujatí, budovali sa nové súčasti areálu a v roku 1993 bola založená spoločnosť Incheba Praha sídliaca v areáli pražského výstaviska, ktoré je dlhodobo prenajaté od Pražského magistrátu.

Významné udalosti v rozvoji spoločnosti:

 • 1995

Dobudovala sa 1. etapa vlastného areálu a vytvoril sa nový kolorit bratislavskej časti Petržalka. 10. mája bol otvorený veľtrh Coneco 95 už v nových priestoroch.

 • 2000

Areál Výstaviska Praha bol získaný do dlhodobého prenájmu, čím sa vytvorili podmienky na organizovanie výstav, veľtrhov a podujatí v Prahe.

 • 2003

V areáli Incheba Expo Bratislava boli dobudované výstavné priestory a vzniklo 45 000m² krytej výstavnej plochy a 4500 parkovacích miest. Uskutočnilo sa 49 veľtrhov a výstav.

 • 2004

K výstavným halám pribudla hala A0 a Expo Club. Celková výstavná plocha dosiahla 60.000 m² krytej plochy a 40.000 m² voľnej plochy.

 • 2005

Incheba spolupracovala s Bielym domom pri organizovaní summitu Bush-Putin v Expo Aréne a realizovala oficiálne tlačové centrum.

 • 2006

V roku 2006 sa podarilo oživiť a vytvoriť tradíciu zbrojárskych veľtrhov prostredníctvom prvého ročníka veľtrhu IDEB, ktorý sa vrátil do hlavného mesta. Incheba bola po druhýkrát oslovená pri zabezpečovaní oficiálnej návštevy amerického prezidenta G. Busha v Budapešti.

 • 2007

Biely dom po tretí krát oslovil Inchebu pri zabezpečovaní priestorov pre amerického prezidenta v Prahe. V priestoroch Incheba Expo sa zrodila tretia Superstar. Tisíce návštevníkov vzhliadli najznámejšie muzikály, či hviezdy svetového hudobného neba, odborníci z rôznych oblastí absolvovali množstvo kongresov a konferencií.

 • 2008

Veľtrh IDEB sa svojim charakterom a parametrami zaradil medzi rozhodujúce stredoeurópske veľtrhy orientované na oblasť špeciálnej techniky, keď prekonal všetky ostatné tohto druhu, ktoré sa na Slovensku konajú. Veľtrh bol hodnotený ako top podujatie roka európskeho významu. Rok 2008 priniesol rekordný 18. ročník AUTOSALON-u, na ktorom sa predstavil doposiaľ najväčší počet vystavovateľov a slovenských výstavných premiér. Incheba bola v roku 2008 miestom úspešných televíznych projektov a mnohých koncertov zahraničných hviezd.

 • 2009

Jubilejný 30. ročník veľtrhu CONECO. V Inchebe sa konala Svetová výstava psov, najväčšia v histórii Medzinárodnej kynologickej federácie. Incheba organizačne aj priestorovo zabezpečovala neformálne stretnutie ministrov obrany členských krajín NATO. Jeseň patrila hľadaniu prvej Československej Superstar.

 • 2010

Veľtrh IDEB potvrdil svoje postavenie najvýznamnejšieho podujatia takéhoto zamerania v stredoeurópskom regióne. Expozície vzhliadlo 22 071 návštevníkov a bol zaznamenaný nárast zahraničnej odbornej návštevnosti. Podujatiu dodal na atraktivite aktuálne koncipovaný sprievodný program. Počas veľtrhu Coneco sme pripravili pre návštevníkov Akadémiu energetickej úspornosti. Cieľom tohto projektu bolo objasniť všetkým aktuálne témy, ktoré sa môžu vyskytnúť pri stavbe či rekonštrukcii bytových alebo nebytových priestorov.

 • 2011

Autosalón po prvýkrát doplnila výstava exkluzívnych tovarov a služieb Exclusive Salon. Nový originálny koncept s atmosférou francúzskej riviéry, očaril masy návštevníkov. Počas celého trvania výstavného podujatia  ktorého cieľom bolo sprostredkovať pohľad do sveta bohatých, hala priťahovala ľudí ako magnet. Okrem automobilov sa prezentovali aj lode, lietadlo, vrtuľník, vzácne hodinky, audio technika, nábytok i finančné služby. Automobilová sekcia upriamila pozornosť na lahôdky od luxusných značiek Porsche, Bentley, Lamborghini, Ferrari, Lexus a Rolls Royce. Posledná menovaná automobilka si vybrala bratislavský autosalón ako jedinú výstavu v regióne Strednej a Východnej Európy okrem Moskvy, kde predviedla verejnosti svoje vzácne automobily.

 • 2012

V tomto roku Incheba hostila jedinečné medzinárodné podujatie EUCYS – Súťaž EÚ pre mladých vedcov. Cieľom tohto podujatia bolo zvýšiť u detí a mládeže záujem o vedu, výskum, technické disciplíny a podporiť u nich kreatívne myslenie. Organizátori tiež vyhľadávali talenty vo vekovej skupine 10 – 20 rokov. Z priestorov výstaviska sa počas jesene vysielal program televízie JOJ Československo má talent. Hudobných fanúšikov nadchol koncert amerického speváka Seala.

 • 2013

Incheba hostila jednu z piatich najprestížnejších vinárskych súťaží na svete Concours Mondial de Bruxelles. Slovensko získalo právo usporiadať Concours Mondial de Bruxelles v priamom súboji s ostatnými stredoeurópskymi rivalmi. Podujatia sa zúčastnilo spolu 300 degustátorov z 50 krajín sveta, pričom posudzovali viac ako 8200 vzoriek vína. Letnú prestávku v kalendári veľtrhov a výstav vyplnilo podujatie výnimočných rozmerov realizované pre spoločnosť Nissan Europe. Pri príležitosti uvedenia nových modelov Nissan Note a Nissan Micra, si spoločnosť Nissan Europe vybrala Bratislavu ako hostiteľské mesto svojho dvojmesačného eventu a Inchebu ako miesto konania a dodávateľa väčšiny technickej realizácie pre svoj Innovation & Excitement event pre viac ako 10 000 účastníkov.

 • 2014

V Inchebe sa premiérovo uskutočnil Thajský festival, ktorý priblížil thajskú kultúru, zvyky a tradície. Podujatie z iniciatívy splnomocnenej veľvyslankyne Thajského kráľovstva vo Viedni so zastúpením na Slovensku organizovali thajské ambasády z okolitých krajín. Množstvo pozitívnych ohlasov zo strany verejnosti si vyslúžila aj svetová výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady, ktorá trvala od polovice augusta do polovice januára 2015. Knižný veľtrh Bibliotéka začiatkom novembra dokázal, že ľudia na Slovensku ani v súčasnosti nestrácajú záujem o knihy a o čítanie. Prvýkrát v histórii počet návštevníkov pokoril 40-tisícovú hranicu. Za zmienku stoja aj ďalšie podujatia organizované v Inchebe -  X Factor 2014, Miss Slovensko, Bratislavské jazzové dni, či koncerty IMT Smile a Lúčnica. V Inchebe sme tiež privítali delegátov 25. snemu Združenia miest a obcí Slovenska.

 • 2015

V roku 2015 v Inchebe zaznamenal obrovský úspech Autosalón, najdôležitejšia automobilová udalosť na Slovensku. Jeho súčasťou bola tradične aj výstava luxusných tovarov a služieb Exclusive Salon. Na Autosalón sa po čase vrátili viaceré značky prémiového segmentu, čo vyústilo do bohatšej a komplexnejšej ponuky. Podujatie Dni Vianoc okrem  iného obohatil Tvorivý handmade víkend so Sashe, ktorý do Incheby prilákal množstvo záujemcov o originálne ručne vyrábané drobnosti. Veľký záujem si vyslúžila výstava Titanic, ktorá návštevníkom priblížila stovky originálnych artefaktov vylovených zo slávneho vraku na dne oceánu. Zo 48 externe organizovaných eventov stoja za zmienku aj šou Česko Slovensko má talent, Koncert pre Kamila Peteraja 2015 či oslava výročia Spoločnosti Mercedes-Benz na Slovensku.