Na Bibliotéke aj Erik Axl Sund

Jediný knižný veľtrh na Slovensku, Bibliotéka v bratislavskej Inchebe, opäť vtiahne všetkých milovníkov kníh do fantastického sveta príbehov. Na ploche 6 350 m2 sa od 6. do 9. novembra predstaví 150 vystavovateľov. Bibliotéku doplní 19. ročník výstavy vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika, ktorá je zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.

V poradí 22. ročník Bibliotéky okrem tisícok knižných titulov, noviniek a exkluzívnych limitovaných edícií prináša skutočne bohatý sprievodný program prispôsobený na mieru všetkým vekovým kategóriám. Spolu na ôsmich pódiách sú pre návštevníkov prichystané stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania, varenie podľa kuchárskych kníh, tvorivé dielne pre deti, či festival spoločenských hier.

Jednou z najväčších hviezd tohtoročnej Bibliotéky bude švédska autorská dvojica, ktorá píše pod pseudonymom Erik Axl Sund. Čitateľov po celom svete nadchol ich úspešný triler Havranie dievča. Súčasťou návštevy tejto charizmatickej autorskej dvojice na Slovensku bude uvedenie druhej časti trileru s názvom Plameň túžby. S Jerkerom Erikssonom a Håkanom Axlandrom Sundquistom sa návštevníci budú môcť stretnúť osobne v piatok 7.11. o 16.00 v stánku Panta Rhei. Po besede s nimi je naplánovaná autogramiáda.

Knižný veľtrh však privíta aj obľúbených slovenských autorov a známe osobnosti. Tento rok do Incheby zavítajú Hana Lasicová, Andrea Coddington, Tamara Heribanová, Rasťo Piško, Gustáv Murín, Kamil Peteraj, Jozef Karika, Jozef Banáš, Petra Nagyová-Džerengová, Pyco, či etnologička Katarína Nádaská, ktorí predstavia svoje knihy a knižné novinky. Ľubomír Feldek porozpráva o priekopníckych a moderných prekladoch Williama Shakespeara do slovenčiny. Návštevníci sa dozvedia napríklad aj to, že s prekladom Shakespeara sa kedysi pasoval aj Pavol Dobšinský.

Na Bibliotéke sa však nebude len čítať, ale aj variť. Na pódiu „Čítame s chuťou“ sa predstavia autori kuchárskych kníh, ktorí ukážu čo-to zo svojich kulinárskych schopností. Návštevníci sa budú môcť inšpirovať receptami Lenky Šoóšovej, Barbory Rakovskej, Roba Pappa, herca Braňa Deáka, poradkyne zdravého životného štýlu Zuzany Markovej a mnohých ďalších.

Cestovteľov pre zmenu poteší bohatá edícia knižných sprievodcov. Inšpiráciu na cesty získajú návštevníci aj prostredníctvom autorských fotoshow cestovateľov, ktorí sprostredkujú autentické zážitky z vybraných destinácii.  Do svetovej histórie zasa pozýva séria 20 dielov Animovaných príbehov velikánov dejín. Ich režisér a producent Richard Rich sa podieľal na príprave viacerých príbehov z dielne Walt Disney.

V ponuke kníh nebudú chýbať ani skutočné lahôdky. Návštevníci sa budú môcť pokochať napríklad knihou fotografií slávneho brazílskeho fotografa Sebastiãa Salgada. Genesis – to je osem rokov cestovania a viac ako 30 expedícií do ďalekých civilizácií. Salgadova óda na planétu Zem vychádza v limitovanej edícii 3 tisíc podpísaných súprav a jej hodnota je 3 tisíc eur. Na Bibliotéke bude navyše vystavená v nádhernej drevenej debne.

Slovensko sa pravidelne ocitá na nelichotivých priečkach v testovaní čitateľskej gramotnosti detí. Aj preto je dôležité, aby sme deti viedli ku knihám od útleho veku. V rámci Bibliotéky je pre najmenších čitateľov pripravený atraktívny sprievodný program. Okrem autorských čítaní a krstov detských kníh na deti čakajú literárne a výtvarné dielne, kde sa budú môcť vyblázniť a predviesť svoj talent. Jednou z detských atrakcií bude škriatok Fíha, ktorý pokrstí novú knihu Fíha tralala – cestovná zábava. Pre rodičov bude otvorená poradňa o čítaní, o problémoch so sústredením sa, trpezlivosťou a o vhodnom výbere kníh. Na pódiu Deti sú naše knihy je okrem iného prichystaný krst novej detskej knižky Víla Jazmínka a škriatok Vendelín; dramatizované rozprávanie na motívy staroeurópskej rozprávky Červené črievičky, či rozprávanie o bájkach, ako ich nepoznáme.

Aktuálny ročník Bibliotéky opäť obohatí Jesenná čitáreň, kde si návštevníci v príjemnom prostredí budú môcť čítať, oddychovať, prípadne si vybrať knihu z ponuky antikvariátu. Kto má záľubu v starých knihách, určite ocení výstavu detských kníh z 30. a 40. rokov minulého storočia a vystavenú kolekciu obľúbených verneoviek.

V rámci Bibliotéky tiež budú vyhlásené výsledky 12. ročníka najprestížnejšej poviedkovej súťaže v žánri sci-fi/fantasy/horor Martinus Cena Fantázie. Zároveň bude udelená honorovaná cena Bibliotéky ženskej autorke, ktorú vyberie odborná porota.

Knižný veľtrh Bibliotéka bude otvorený od 6. do 9. novembra od 10.00 do 18.00, v piatok a v sobotu do 19.00.

Tlačová správa BIBLIOTÉKA/PEDAGOGIKA 2014 (.pdf)

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Macková
Hovorkyňa
Incheba, a.s.
Viedenská cesta 3-7
851 01 Bratislava, Slovakia
M + 421 911 100 726
T  + 421 2 6727  3345