Jar v džezovom rytme

Jarné Bratislavské Jazzové Dni 2013 sa konajú 5. júna od 19:00 v hale B2 bratislavskej Incheby. Prvých sto vstupeniek je v predaji za uvádzaciu cenu 15 Eur v sieti Ticketportal. Hlavnou hviezdou tohtoročných jarných jazzákov je kapela Incognito.
Incognito je spolu s Jamiroquai najväčšou funkjazzovou hviezdou začínajúcou ešte v dobe, keď sa miešaniu funku, jazzu, soulu a tanečnej hudby hovorilo acid jazz. Britská skupina Incognito je zároveň priekopníkom tohto štýlu - debutový album s názvom "Jazz Funk" vydala už v roku 1981. Začiatkom 90-tych rokov po podpísaní zmluvy s kultovou acidjazzovou značkou Talkin' Loud skupina veľmi rýchlo dosiahla hviezdny status, do konca desaťročia vydala poltucet albumov a okupovala britské aj medznárodné hitparády. Kapelník a gitarista Paul Maunick sa zároveň stal producentom stálic ako George Benson a Chaka Khan. V Incognito začali svoju kariéru slávne soulové speváčky: Jocelyn Brown, Natalie Williams, Carleen Anderson a Maysa Leak.


S Maysou Leak skupina vystúpila na Bratislavských jazzových dňoch v roku 2004 na dodnes nezabudnuteľnom prvom koncerte Incognito na Slovensku. Minulý rok skupina vydala svoj pätnásty album s názvom "Surreal", ktorý sa dostal do Top 10 jazzových albumov v USA. Naďalej platí, že výrazným poznávacím znakom Incognito je pružný, nástojčivý groove, chytľavé melódie a sofistikované aranžmány. Veľkú úlohu zohráva dychová sekcia a samozrejme ženské a mužské vokály. Na Jarných Bratislavských jazzových dňoch skupina vystúpi s dvoma speváčkami a jedným spevákom.

Butterscotch & Band

Butterscotch je speváčka, hudobníčka a skladateľka, ktorá je navyše majsterkou západného pobrežia Spojených štátov v beatboxe. Svoj beatbox talent na pódiu prejavuje muzikálne a vtipne. Ako hudobníčka sa inšpiruje predovšetkých jazzom, hiphopom, R&B a klasickou hudbou. Klasiku študovala, no čoskoro objavila hudobný svet Coltranea a Wondera, a o niečo neskôr aj beatbox a improvizáciu. Skrátený zoznam umelcov, s ktorými spolupracovala - koncertova alebo nahrávala: Earth, Wind & Fire, Chick Corea, Bobby McFerrin, Stanley Clarke, Marcus Miller, Patti Austin, Wah Wah Watson, Mike Patton, Dan the Automator, Kid Koala, Victor Wooten, George Benson. Butterscotch bola predskokankou na koncertoch hviezd ako Stevie Wonder, Talib Kweli, Wyclef Jean, Will.I.Am, Raphael Saadiq, Rahzel alebo aj kultovej skupiny Peeping Tom. Aktuálna americká spevácka senzácia príde do Bratislavy so svojim triom, s hudobníkmi s ktorými práve pripravuje debutový album. Európskemu publiku sa Butterscotch predstavila pred rokom na Montreaux Jazz Festival. Ešte pred vydaním albumu ju uvidíme aj na Slovensku, na Jarných Bratislavských jazzových dňoch.

Peter Lipa - Happy Birthday koncert

Petra Lipu nášmu obecenstvu predstavovať netreba. Medzinárodne uznávaný, náš najslávnejší jazzový spevák, neúnavný propagátor jazzu, zakladateľ a dodnes dramaturg Bratislavských Jazzových Dní na jarnom vydaní festivalu oslavuje sedemdesiate narodeniny. Oslavuje tak, ako sa na jazzmana partí - koncertom.
Gro koncertného repertoáru tvoria pesničky z aktuálneho albumu "68", neprídete ani o staršie hity a pesničky z Lipovej bohatej kariéry. Na pódiu bude legendárneho speváka doprevádzať mladá kapela, v zložení Peter Lipa ml., Michal Šimko, Robo Rist a Michal Žáček. Na svojom koncerte na Jarných Bratislavských Jazzových Dňoch Peter Lipa pokrstí knihu Jazz náš každodenný. Kniha vychádza v sérií Jána Štrassera Rozhovory. Krstným otcom knihy rozhovorov Jána Štrassera s Petrom Lipom bude Milan Lasica.

Lineup:
Peter Lipa - spev
Peter Lipa ml. - klávesy
Michal Šimko - basa
Robo Rist - bicie
Michal Žáček - saxofóny