IDEB posilnil spoluprácu v rámci Vyšehradskej štvorky

V Inchebe v piatok vyvrcholil 5. medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB. Podujatie, ktoré sa koná len každé dva roky, sa nieslo v znamení 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do NATO. Výnimočné bolo aj vďaka spojeniu so Stredoeurópskym zahraničnopolitickým a bezpečnostným fórom GLOBSEC v rámci nového projektu „Stredoeurópsky týždeň bezpečnosti“. Na ploche 24 000 m2 sa predstavilo 165 vystavovateľov z 18 krajín. IDEB od 14. do 16. 5. navštívilo 21 847 ľudí.

IDEB vytvoril priestor na vzájomnú diskusiu o posilnení spolupráce krajín Vyšehradskej štvorky v oblasti obrany. Veľtrh okrem ministra obrany SR navštívili jeho rezortní kolegovia z Česka a Poľska Martin Stropnický a Tomasz Siemoniak. Po ich vzájomnom rokovaní bola slávnostne podpísaná dohoda o spolupráci medzi Slovenskom a Poľskom pri zaisťovaní bezpečnosti.

Veľtrh zároveň predstavil najmodernejšiu vojenskú techniku, vybavenie na zaistenie ochrany a bezpečnosti a modernizácie obranných systémov, a to aj vďaka súťaži Grand Prix IDEB 2014. Jedným z ocenených exponátov bolo v kategórii Tanky, vozidlá a dopravné prostriedky modernizované bojové vozidlo pechoty na platforme BVP-2 s označením IFV ŠAKAL, ktoré je výsledkom česko-slovenskej spolupráce.

IDEB okrem iného poskytol priestor na diskusiu o potrebnej modernizácii Ozbrojených síl SR. Ako na veľtrhu uviedol minister obrany Martin Glváč, rezort by chcel obmeniť vojenské autá a ručné zbrane, nakoľko SR sa zapojí do bojovej skupiny EÚ zloženej z vojakov krajín Vyšehradskej štvorky. Tá by mala mať pohotovosť v roku 2016.

Počas všetkých troch dní predviedli dynamické ukážky príslušníci Vojenskej polície a Pozemných síl OS SR. Na programe boli ukážky zadržania unikajúceho páchateľa služobným psom a vyhľadávanie výbušnín, ukážky nastraženia pasce, sebaobrany, ako aj ukážky sprevádzania a ochrany VIP osôb v konfliktnom priestore. Návštevníci sa mohli stretnúť s osobnosťami z armádneho športu. Autogramy rozdávali olympionici Anastasia Kuzminová, Jozef Gönci, Petra Vlhová, Martin Tešovič, ale napríklad aj kráľovná bielej stopy Kateřina Neumannová.

Záverečná tlačová správa (.pdf)

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Macková
Hovorkyňa
Incheba, a.s.
Viedenská cesta 3-7
851 01 Bratislava, Slovakia
M + 421 911 100 726, T  + 421 2 6727  3345