Hviezdy severskej krimi exkluzívnymi hosťami Bibliotéky

Vôňa kníh, rozhovory so známymi spisovateľmi v uvoľnenej atmosfére a zaujímavý knižný sprievodný program pre všetkých, ktorí si jeseň inak ako s knihou v ruke ani nevedia predstaviť. To všetko na návštevníkov čaká na jedinom slovenskom knižnom veľtrhu Bibliotéka, ktorý v bratislavskej Inchebe štartuje vo štvrtok 5. novembra. Väčší, bohatší a rozmanitejší – veľtrh tento rok láka svojou ponukou, sprievodným programom a pre obrovský záujem počas vlaňajšieho ročníka aj predĺženými otváracími hodinami. Bibliotéku tradične doplní 20. ročník výstavy vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameranej na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok. Do nedele 8. novembra sa návštevníkom na ploche 10 000 m2 celkovo predstaví 211 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Dánska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska a Srbska. 

Vďaka žánrovej rozmanitosti si na knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, ženských románov, sci-fi, detektívok, detských kníh, náboženskej literatúry i poézie. Na ôsmich pódiách sú prichystané stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania, varenie podľa kuchárskych kníh či tvorivé dielne pre deti. Lákadlom pre návštevníkov sú aj výrazné zľavy; vystavovatelia budú ponúkať knihy už od jedného eura.

Bibliotéku bude sprevádzať aj 18. medzinárodný veľtrh cvičných firiem, ktorý sa premiérovo uskutoční v Inchebe. Veľtrh reaguje na vysokú nezamestnanosť mladých ľudí - cvičná firma podporuje  podnikateľské vzdelávanie, ktoré  je jednou z ôsmich priorít Európskej únie; aktivizuje mladých ľudí k samostatnosti a umožňuje im osvojiť si a zlepšiť podnikateľské, personálne, odborné či sociálne zručnosti. Ide o tradičné podujatie, na ktorom sa zúčastňujú domáce aj zahraničné cvičné firmy zo stredných odborných škôl.

Jednými z najväčších hviezd 23. ročníka Bibliotéky budú Cilla a Rolf Börjlindovci, švédska autorská dvojica, ktorú určite poznajú najmä milovníci severskej krimi. V súčasnosti patria medzi najúspešnejších a najskúsenejších švédskych spisovateľov a na Bibliotéke predstavia svoju knižnú novinku Temný úsvit. S Mariou Ceciliou Börjlind a Rolfom Sigvardom Börjlind sa návštevníci budú môcť stretnúť v piatok 6.11. od 17.00 v Literárnej kaviarni Panta Rhei.

Na Bibliotéke sa tradične predstavia stálice slovenskej literárnej scény i nové mená – medzi inými Michal Havran s knihou Eseje, Jozef Karika s  novinkou Čierna hra, Kristína Farkašová (Som mama), Jozef Banáš (Dementi. Správa o stave republiky), Magda Vášáryová s knižnou novinkou Terapia kultúrou, Juraj Červenák s jeho najnovšou detektívkou z prostredia Bratislavy Ohnivé znamenie a mnohí ďalší, ktorým v súčasnom období vyšli nové knihy. Novinkou tejto jesene je aj kniha Mariana Jaslovského a Petra Lipu Džezáky či kniha Unesené - skutočný príbeh troch unesených slovenských detí a novinára Dávida Púchovského, ktorý ich našiel v zahraničí. Počas autogramiády sa tiež predstavia slovenské spisovateľky vydavateľstva Motýľ.

Odborníci sa zhodujú v tom, že ku knihám by sme mali viesť deti od útleho veku. Príbehy rozvíjajú ich predstavivosť a fantáziu, rozširujú slovnú zásobu a majú veľký vplyv na budovanie kreativity. Aj preto je na Bibliotéke až na dvoch pódiách a v detskom kútiku Play Atelier nachystaný skvelý sprievodný program pre najmenších čitateľov. Pódium s názvom Deti sú naše knihy okrem iného prinesie stretnutie s jedným najúspešnejších súčasných nemeckých spisovateľov pre deti, Fabianom Lenkom, ktorý napísal okolo 150 kníh. Rozprávková dielňa Mama, tata, čítajte s nami zavedie deti do rozprávky a prináša napríklad stretnutie s autorkami druhého pokračovania príbehov o Mimi a Líze. V detskom kútiku Play Atelier si deti môžu vyrobiť vlastnú záložku do knihy, hrať sa na povolania, lepiť, strihať či modelovať.

Na Bibliotéke sa bude aj variť. Na pódiu Čítame s chuťou sa predstavia autori kuchárskych kníh, ktorí pripravia jedlá podľa svojich receptov. Svoje kulinárske schopnosti predvedie autorka FB stránky Moje jedlo – Lucia Súkeníková, foodblogerka Evelyn, Laci Hornáček známy z TV Paprika či autorka nepečených dobrôt Pavlína Berzsiová. V nedeľu sa v Literárnej kaviarni Panta Rhei predstaví so svojou novou knihou dvojica ambasádoriek Food Foundation Jamieho Olivera Aneta Orosiová a Janica Lacová.

V rámci Bibliotéky budú vyhlásené výsledky 13. ročníka najprestížnejšej poviedkovej súťaže v žánri sci-fi/fantasy/horor Martinus Cena Fantázie. Počas slávnostného otvorenia Bibliotéky vo štvrtok 5.11. o 10.00 v Expo Clube bude zároveň udelená honorovaná Cena Bibliotéky ženskej autorke, ktorú vybrala odborná porota.

Výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika priblíži nielen klasické učebné pomôcky, ale aj pútavé formy vzdelávania - hračky, hlavolamy a zábavné programy pre deti.

Knižný veľtrh Bibliotéka bude otvorený od 5. do 8. novembra. Vo štvrtok a v piatok budú brány Bibliotéky otvorené už od 9:00, cez víkend od 10:00. Návštevníci si atmosféru veľtrhu budú môcť vychutnať každý deň do 20:00 – s výnimkou nedele 8.11., keď sa veľtrh končí o 18:00. Bibliotéku od 5.11. doplní výstava Minerály Bratislava a od 6.11 výstava Hodiny a klenoty.

Tlačová správa Bibliotéka/Pedagogika 2015 (.pdf)

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Macková
Hovorkyňa
Incheba, a.s.
Viedenská cesta 3-7
851 01 Bratislava, Slovakia
M + 421 911 100 726
T  + 421 2 6727  3345