Bibliotéka,4.-7.11.2010

V termíne od 4. do 11. novembra sa koná už 18. medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka.  Za roky svojho fungovania sa vyprofiloval ako kultivované miesto stretnutí tých, ktorí stoja pri zrode literárnych diel a tých, kvôli ktorým má zmysel ich písať. Každoročne sa na pultoch kníhkupectiev objavuje množstvo zaujímavých titulov od slovenských autorov, ale aj prekladov zo zahraničia. Je nemožné, aby jeden človek dokázal pohltiť všetky tieto diela. Veľtrh Bibliotéka je sprievodcom, ktorý nás čiastočne prevedie a zorientuje nádherným, múdrym a snovým svetom kníh.

Knihy majú v našej kultúre dôležité miesto od nepamäti. Pred niekoľkými rokmi sa objavili obavy, či ich nevytesní éra elektronických médií, avšak šialenstvo aké vzniklo napríklad okolo Harryho Pottera len potvrdilo, že hrdinovia vytvorení spleťou slov na papieri, majú mladej generácii stále čo povedať. Určite je to výzva pre dnešných autorov dokázať zaujať masy, keď im konkurujú televízia a internet. Technológie napredujú závratnou rýchlosťou a mení sa aj prostredie, v ktorom žijeme. Dnes sa zaoberáme úplne inými vecami než pred pätnástimi rokmi, dokonca ohliadnuc sa späť nám mnoho vecí pripadá smiešne. Napriek zmenám a modernizácii si knihy zachovávajú svoju genialitu, ktorá odoláva vynálezom a pokroku. Knihy pracujú s ľudskou fantáziou a je úžasné, že keď si 100 ľudí prečíta rovnaký čierny text na bielom papieri, vznikne v ich mysliach 100 odlišných pestrých obrazov.

Veľtrh Bibliotéka každoročne pridáva na kvalite. Diskusie v literárnych kaviarňach, krsty nových titulov a autogramiády známych osobností neodmysliteľne patria k jeho náplni. Pre návštevníkov sú pripravené stretnutia s literárnymi tvorcami, veľtržné kino, festival spoločenských hier a literárne diskusie so známymi autormi bestsellerov zo Slovenska i zo zahraničia. Medzi najzaujímavejších hostí patrí somálska modelka, herečka, bojovníčka za ľudské práva Waris Dirie. Príde aj momentálne napredávanejší autor románov v Českej republike Michal Viewegh a svojou návštevou fanúšikov poctí aj spevák, Richard Müller, ktorý sa predstaví v netradičnej pozícii autora knihy fotografií pod názvom Enter.

Viac informácií o sprievodných podujatiach Bibliotéky prezradí program.