Bibliotéka ešte väčšia a bohatšia aj vďaka jedinečným podujatiam pre mladých

Tituly, ktorým bude patriť tohtoročná jeseň, rozhovory so známymi spisovateľmi v uvoľnenej atmosfére literárnej kaviarne a zaujímavý knižný program pre všetkých milovníkov kníh. To všetko do hlavného mesta od 10. do 13. novembra prináša jediný slovenský knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý doplní výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok. Návštevníkom sa na ploche 10 000 m2 celkovo predstaví 203 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Dánska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska a Srbska. Nepriamo budú prostredníctvom inštitútov zastúpené Čína, Francúzsko a Španielsko.

Aktuálny ročník Bibliotéky bude ešte bohatší a rozmanitejší, a to aj vďaka jedinečným podujatiam (nielen) pre mladých, ktoré budú veľtrh sprevádzať. V Inchebe sa zídu žiaci základných a stredných škôl z rôznych kútov Slovenska, ktorí si počas Juniorských dní remesiel zmerajú s rovesníkmi svoje sily, talent a invenciu. Interaktívna výstava Veda netradične a Festival vedy a techniky zasa v deťoch prebudia túžbu objavovať nepoznané.

Návštevníci na Bibliotéke narazia na žánrovú rozmanitosť vďaka ponuke vystavovateľov z radov vydavateľstiev, kníhkupcov, knižníc i antikvariátov. Okrem bohatého výberu sú lákadlom pre návštevníkov aj výrazné zľavy, vďaka ktorým bude možné zakúpiť si knihy už od jedného eura. Knižný výber doplní množstvo literárnych aktivít. Na siedmich pódiách sú prichystané stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania či tvorivé dielne pre deti.

Aj tento rok Bibliotéku svojou účasťou obohatí známy autor zo zahraničia - tentoraz pôjde o predstaviteľa mimoriadne obľúbeného severského krimi. Nórsky spisovateľ Samuel Bjork v piatok 11. novembra o 17:00 v Literárnej kaviarni Panta Rhei predstaví svoju novinku Sova a priblíži čitateľom svoju staršiu tvorbu. Jeho prvá kniha Cestujem sama vyvolala v Nórsku senzáciu a veľký úspech zaznamenala aj medzi slovenskými čitateľmi. Okrem Samuela Bjorka sa návštevníci na Bibliotéke môžu stretnúť s autormi ako Ľubomír Feldek, Anton Hykisch, Peter Tóth, Jozef Banáš, Juraj Červenák, Jozef Karika, Gustáv Murín, Andrej Bán, Igor Válek, Katarína Kerekesová a s mnohými ďalšími.

Knižný veľtrh nezabúda ani na najmenších čitateľov - Bibliotéka bude nabitá zábavou a sprievodnými aktivitami, ktoré deti zavedú do fantastického sveta príbehov. V rozprávkovej dielni Mama, tata, čítajte s nami sa dozvedia, ako vzniká večerníček, čo sa deje na čarokrásnej čistinke kvetinového škriatka Klinčeka a slimáka Maťa, a zažijú veľké dobrodružstvo s Herkulesom a Jonášom – kocúrikmi láskavej tety Mily. Miriam Šmahel-Kalisová deťom zo svojej novej knihy vyberie recept na nedeľný koláč.  Maličkým čitateľom bude venovaný Babykútik s vybranými publikáciami slovenských vydavateľstiev.

Na pódiu s názvom Deti sú naše knihy sa deti môžu zapojiť napríklad do besedy o knihe Vincenta Šikulu Ďuro pozdrav Ďura, rozprávať sa so šéfredaktorom časopisu Slniečko, zoznámiť sa s autorkou obľúbených detských kníh Zuzanou Štelbaskou a zažiť rôzne ďalšie dobrodružstvá. V Literárnej kaviarni Panta Rhei sa deti prenesú do rozprávkovej krajiny plnej hudby a zábavy Spievankovo a okrem toho sa môžu sa tešiť aj na youtubera Petra Altofa a speváka Majka Spirita.

V rámci Bibliotéky budú vyhlásené výsledky 14. ročníka najprestížnejšej poviedkovej súťaže v žánri sci-fi/fantasy/horor Martinus Cena Fantázie. Počas slávnostného otvorenia Bibliotéky vo štvrtok 10. novembra (od 9:30 v Expo Clube) bude odovzdaná honorovaná Cena Bibliotéky ženskej autorke, ktorú udeľuje Incheba spolu s Literárnym informačným centrom.

Výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika priblíži nielen klasické učebné pomôcky, ale aj pútavé formy vzdelávania - hračky, hlavolamy a zábavné programy pre deti. Výstava zaznamenala zvýšený záujem, čo sa prejavilo nárastom vystavovateľov z oblasti škôl, vzdelávacích programov a didaktických pomôcok.

Knižný veľtrh tento rok obohatia pútavé podujatia pre mladých. Pod súhrnným názvom Juniorské dni remesiel sa na Bibliotéke 10. a 11. novembra uskutoční prezentácia remeselných zručností žiakov základných a stredných odborných škôl JUVYR 2016 a 19. ročník Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem. Výstava JUVYR má za cieľ prezentovať odborné vzdelávanie a prípravu predstavením tvorivosti a kreativity  v profesiách ukážkami interaktívnych prezentačných a podnikateľských zručností s využitím moderných vzdelávacích nástrojov. Medzinárodný veľtrh cvičných firiem bude prezentáciou zručností a vedomostí, ktoré si žiaci osvojili v doterajšom simulovanom podnikateľskom prostredí. 

Ďalšie z podujatí, interaktívna výstava Veda netradične (10. – 11. novembra), sa bude niesť v znamení motta „Zaži vedu naživo“. Inštitúcie a firmy z rôznych vedeckých odvetví návštevníkov zapoja do vedeckých pokusov, predvedú im najnovšie technológie a podrobnejšie vysvetlia, v čom spočíva ich práca. Návštevníci sa môžu tešiť na stánky venované robotike, novým technológiám v oblasti energie a energetiky, mikróbom, rádioaktivite, chémii a archeológii. Festival vedy a techniky AMAVET (10. – 12. novembra) zasa predstaví viac ako 80 stánkov, kde žiaci a študenti odprezentujú výsledky svojich bádateľských prác. Tí najlepší postúpia do prestížnych európskych a svetových súťaží.

Knižný veľtrh Bibliotéka a výstava Pedagogika budú otvorené od 10. do 13. novembra; vo štvrtok a v piatok od 9:00, cez víkend od 10:00. Návštevníci si atmosféru veľtrhu budú môcť vychutnať každý deň do 20:00 – s výnimkou nedele 13. novembra, keď sa veľtrh končí o 18:00. Bibliotéku súbežne doplnia výstavy Hodiny a Klenoty a Minerály Bratislava.

Tlačová správa BIBLIOTÉKA - PEDAGOGIKA 2016

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Macková
Hovorkyňa
Incheba, a.s.
Viedenská cesta 3-7
851 01 Bratislava, Slovakia
M + 421 911 100 726
T  + 421 2 6727  3345