Cenu Bibliotéky získala Veronika Šikulová

Spoločnosť Incheba každoročne počas veľtrhu Bibliotéka oceňuje literárnou cenou BIBLIOTÉKY najlepšie pôvodné slovenské dielo vydané ženskou autorkou v aktuálnom roku. Môže ísť o prózu, poéziu aj tvorbu pre deti a mládež. Podľa pravidiel sa literárnym dielom rozumie knižne vydaná tvorba žijúcej slovenskej autorky v slovenskom vydavateľstve. Zoznam nominovaných autoriek sa pripravuje z databázy Knižnej revue a Združenia vydavateľov a kníhkupcov SR.

Na základe rozhodnutia odbornej poroty, spoločnosť Incheba včera počas slávnostnej recepcie odovzdala honorár vo výške 1500,-EUR Veronike Šikulovej za dielo Domček jedným ťahom, ktoré vyšlo v roku 2009 vo vydavateľstve Slovart. Veronika Šikulová sa oceneniu úprimne potešila a poďakovala ľuďom, ktorí jej boli najväčšou oporou v čase vydania knihy.

Autorka tejto knižky má rada, keď pri čítaní cíti, že napísaný text má „dobrý ťah“ ako komín. O čosi podobné sa pokúsila aj sama v knižke, nie komín, ona nám pod nos rovno strká dom, domček jedným ťahom, poviedky o detstve, dospievaní aj o tom čo bolo potom – v prvej časti Je mi leto... V druhej časti Spoviedky, spovedá zo života – niekedy sama seba, inokedy ľudí, ktorý ju obklopujú... Rada svojim postavám nastavuje nohu a potom sa na nich zabáva. Inokedy sa smeje sama zo seba. Rada rozpráva, a okrem toho by bola rada, keby jej radosť z rozprávania bola nákazlivá, aby jej čitatelia mali rovnakú radosť z čítania, akú ona pociťovala pri písaní, aby jej „komín“ dobre ťahal a zohrieval, aby jej poviedky mali nielen ten komínový ťah, ale aj ťah na bránu... Ak sa jej podarí streliť gól, hoci aj do vlastnej bránky a niekoho zaujať či rozveseliť, poteší sa...