Bratislavské zberateľské dni

Bratislavská Incheba privíta ľudí so spoločným koníčkom. Nadšenci zberateľských odvetví sa stretnú pod jednou strechou v termíne 4. – 5. 6. 2010 za účelom vymieňať, kupovať, predávať, či sa len tak kochať cennosťami iných zberateľov. Na siedmom ročníku medzinárodného veľtrhu svoje expozície predstaví vyše 200 vystavovateľov z 21 krajín sveta. Zastúpenie majú aj exotické krajiny ako Filipíny, Egypt, Nepál a Pakistan. Na ploche 4221 m² zaujmú zbierky z odborov filatelia, filokartia, numizmatika, minerály, telefónne karty, drobné starožitnosti, ale i ďalšie zberateľské odvetvia.

Aj tohtoročný zberateľský veľtrh návštevníkov prekvapí niekoľkými vzácnymi raritami. Pri slovnom spojení najznámejšia poštová známka si aj tí, ktorí sa nevenujú filatelii, spomenú na Modrý Maurícius. Zdanlivo obyčajná známka s nominálnou hodnotou 2 pence bola vydaná v dvoch edíciách na ostrove Maurícius. Vzácnejšiu verziu s nápisom „Post Office“ vytlačili v obmedzenom počte 500 kusov. V roku 1848 boli obdobné známky vydané s nápisom „Post Paid“. Ich cena je nižšia, avšak stále sa pohybuje v státisícoch eur. Práve takýto kúsok bude počas dvoch dní vystavený na zberateľskom veľtrhu. Milovníkov histórie poteší aj najvzácnejšia československá známka poistená na desať miliónov českých korún.

Na Bratislavských zberateľských dňoch návštevníci vzhliadnu exkluzívne pred jej oficiálnym uvedením aj výnimočnú známku, ktorú vydáva Slovenská pošta v deň odchodu našej reprezentácie na Majstrovstvá sveta vo futbale. Poštová známka s pohyblivým motívom futbalistu kopajúceho do lopty je vytlačená ofsetom na lentikulárnej fólii na hárčeku s dvoma známkami. Nominálna hodnota známky je 2,30 Eur a do predaja sa dostane 8. 6.

Ďalšou atrakciou veľtrhu je kniha Liber Viaticus – breviár Jana ze Středy, ktorý bol kancelárom Karla IV. Kniha je vyrobená ručne na pergamene podľa originálneho rukopisu a zdobená práškovým aj plátkovým zlatom. Podobný unikát ozdobí akúkoľvek zbierku. Dielo má cenu takmer 30 000 Eur.

V expozícii Národnej banky Slovenska - Múzeum mincí a medailí, Kremnica, návštevníci nájdu viaceré originálne zbierky obsahujúce vzácne mince a medaily.

Slovenská numizmatická spoločnosť pripravuje aukciu numizmatického materiálu, akým sú mince, papierové platidlá, medaily a vyznamenania. Mincovňa Kremnica návštevníkom predvedie ukážky razby pamätných žetónov. V rámci programu Detská pošta deti môžu navrhnúť a nakresliť poštové známky podľa svojej fantázie a šikovnosti.

Bratislavské zberateľské dni sa konajú za podpory viacerých odborných garantov a partnerov, ktorí prispievajú ku kvalite podujatí zberateľského charakteru. Sú to Slovenská pošta, Zväz slovenských filatelistov, Slovenská spoločnosť olympijskej a športovej filatelie pri SOV, Mincovňa Kremnica, Slovenská numizmatická spoločnosť, Národná banka Slovenska – Múzeum mincí a medailí, Kremnica a časopis Zberateľ.

Veľtrh sa koná v bratislavskej Inchebe v termíne 4. - 5. 6. 2010. Mladí zberatelia do 12 rokov majú vstup zdarma. Bratislavské Zberateľské Dni sú pre verejnosť otvorené 4. 6. od 10:00 do 18:00 a 5. 6. od 10:00 do 16:00. Zároveň v sobotu 5. 6. od 10:00 do 18:00 v areáli výstaviska prebieha Deň polície, počas ktorého policajný zbor predvedie verejnosti ukážky svojich činností aj techniky. Počas celého trvania podujatia sú pripravené mnohé atrakcie pre deti, ale aj pre dospelých.

Pre viac informácií kontaktujte:

Martina Sekulová

Communication manager, hovorkyňa

T 00421-2-6727 3345

F 00421-2-6727 2254

M 00421-911 100 726

E msekulova@incheba.sk

W www.incheba.sk