Bibliotéka nakŕmi nielen ducha, ale aj telo

O múdrosti ukrytej v knihách sa často hovorieva ako o potrave pre ducha. Knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý potrvá od 3. do 6. novembra v bratislavskej Inchebe takýchto titulov prinesie niekoľko tisíc.       


                                                                                                          Viac info

Medzi novinkami, ktoré si mnohí z nás rozbalia pod vianočným stromčekom, vyčnieva Ars Sacra s prívlastkom najkrajšia kniha tohto roku. Jedenásť kíl vážiaci titul od vydavateľstva Slovart vás prevedie 2000 rokmi kresťanského umenia a histórie od raného kresťanstva po súčasnosť. Texty pozývajú čitateľa na cestu históriou a zdôrazňujú významné zmeny v posvätnom umení, architektúre a kultúre. Kniha má zlatú väzbu s priehľadným prebalom, približne 1100 obrázkov a dve zlaté záložky.

Okrem duchovného pokrmu však návštevníci Bibliotéky zasýtia aj svoje žalúdky. Po prvýkrát sa koná festival Čítame s chuťou, kde kuchárske knihy predstavia ich autori prostredníctvom špecialít uvarených priamo na mieste pred zrakmi divákov podľa vlastných receptov. Na svoje si prídu milovníci talianskej kuchyne. Alvarez Momi, taliansky šéfkuchár, vykúzli z obyčajnej ryže fantastické kreácie, ktoré sa vyrovnajú najchutnejším delikatesám.

V Taliansku sa odohráva dej románu Říkal jsi ti amo. Kniha je príbehom lásky medzi Češkou a Talianom, ktorá u mladej ženy mení pohľad na svet a každodenné zvyky. Zdá sa, že je konečne naozaj zamilovaná – ale do koho viac do atraktívneho cudzinca alebo do božskej talianskej kuchyne? Dejovú líniu dopĺňajú desiatky lahodných receptov, z ktorých autorka Eva Rýznerová na veľtrhu niekoľko uvarí.

Milovníci vína ocenia publikáciu Fedora Malíka 100 najlepších slovenských vín 2011. Prezentácia knihy bude samozrejme spojená aj s ochutnávkou ocenených vín.

Na pódiu predvedú recepty zo svojich kníh aj viceprezidentka Asociácie kuchárov a cukrárov Českej republiky Pavlína Berzsiová a populárny šéfkuchár Marcel Ihnačák.

Podrobný program kuchárskeho pódia veľtrhu Bibliotéka nájdete na www.incheba.sk.